| GoodLuck15 a întrebat:

Salut,am 17 ani si peste 2 luni voi implinii 18 ani.
Eu vreau sa parasesc resedinta in care locuiesc iar mama mea este de acord.
Din punct de vedere legal, am voie sa locuiesc singur in alt oras la aceasta varsta? Precizez ca este o problema si nu mai pot ramane pana la 18 ani adica peste 2 luni.
Tatal meu nu cred ca va fi de acord iar mama mea este, precizez ca parintii mei sunt divortati iar eu locuiesc cu mama mea

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai voie, mai ales ca mama ta, la care ai domiciliul, este de acord. Nu are importanta ca tatal tau n-ar fi de acord.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să nu fii dată dispărută de acasă și căutată cu poliția, ai nevoie de acordul ambilor părinți.
Dacă crezi că absența dtale poate trece oarecum neobservată. ai putea încerca să riști.
Dar ar fi foarte neplăcut pentru tine să îți începi viața adultă cu acest scandal.

| GoodLuck15 explică (pentru sadrian46):

Pai am spus ca mama mea este de acord, parintii mei sunt divortati iar eu locuiesc cu mama

| sadrian46 a răspuns (pentru GoodLuck15):

Da, dar dacă mama ta este de acord.
Tatăl tău o vizitează și constată că dta nu ești acasă.
Mama spune că te-ai mutat de acasă cu acordul ei.
Ești încă minoră.
Tata este supărat că nu a fost și el întrebat.
Pentru a vă pedepși și pe tine și pe mama anunță la poliție că dta ai dispărut de acasă și ești încă minoră.
Poliția te caută, te reține ( te arestează) și te aduce acasă la mama și la tatăl tău.
Asta ți se poate întâmpla înainte ca să împlinești 18 ani.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Hmm, toate raspunsurile, inclusiv ala declarat castigator sunt cam dupa ureche si tu l-ai declarat castigator pentru ca iti convine, dar nu e chiar asa

daca tatal nu e de acord, tie nu poate sa iti faca nimic, pentru ca tu nu locuiesti cu el si deci nu te poate aduce cu forta acasa la el, DAR, poate sa i-o "traga" mamei tale rau de tot, pentru ca poate sa depuna plangere la politie/protectia copilului pentru neglijarea minorului, mama ta poate fi decazuta din drepturi si/sau poate fi sanctionata legal (amenda, inchisoare, habar nu am) totusi tinand cont de faptul ca nu e caz penal, ca tu nu vrei sa te intorci acasa SI MAI ALES ca justitia din rrrrominica se misca atat de incet, ca sigur nu or sa faca nimic in alea doua luni pana cand nu mai pot sa faca nimic, deloc, pentru ca ai devenit majora dpdv legal, poti sa risti

| GoodLuck15 explică (pentru CarcotasulVesel):

Nu am declarat acel raspuns castigator pentru ca îmi convine mie.
Am mai întrebat oameni si au fost cazuri asemanatoare in care la fel nu s-a intamplat nimic.
Daca eu plec in martie, de atunci voi mai avea o luna pana la majorat.Mi se pare o prostie din moment ce e decizia mea, chiar si daca politia m-ar aduce innapoi nu s-ar rezolva nimic fiindca dupa m-as intoarce si as fi majorahappy

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru GoodLuck15):

Cred sincer ca ce am spus eu e logica simpla, daca nu esti de acord asta e, iti doresc succes