| purplerose a întrebat:

Salut.Am 19 ani si am o problema.Parintii mei, in special mama, imi impun sa ma culc la ora 22:00, chiar daca este vacanta sau weekend.As dori sa mai ies uneori seara, asa cum fac prietenii mei, dar imi interzic sa ajung acasa dupa ora 22, indiferent de ocazie.De ziua mea, am fost cu 2 prieteni intr-un pub si pana la ora 12 noaptea cand am ajuns acasa, mama m-a sunat de cel putin 5 ori sa ma intrebe cand ajung acasa. Ce ma sfatuiti sa fac? Pentru ca vreau sa mai ies uneori seara fara a avea probleme cu parintii.

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| KarmaPolice a răspuns:

In primul rand trebuie sa-i intelegi si tu pe ei (sau pe ea) ca-si fac griji pentru tine. In al doilea rand poate ea iti cere asta din cauza faptului ca nu are incredere-n tine sau ca un mod de precautie pentru a nu se intampla ceva. Incearca ca parintii tai sa-i cunoasca pe prietenii tai (asa in cazul in care nu sunt cine stie ce specimene ) si sa vorbesti cu ai tai, sa le spui ca esti destul de mare incat sa-ti porti singura de grija si ca vrei sa stai mai mult pe afara. Incearca sa vorbesti mai mult cu mama ta sau atunci cand iesi sau esti undeva s-o suni tu si sa-i spui la ce ora o sa ajungi acasa si sa stea fara griji.

| SecretWish a răspuns:

Pai inchiriaza-ti o casa si muta-te in gazdahee hee

| LoveBonJovi a răspuns:

Data viitoare când ieşi undeva, ascultă-i pe părinţii tăi, fii acasă la ora 22 fix. Şi nu numai atunci, ci tot timpul să te culci la ora aceea.
Dacă faci aşa, vei căpăta încrederea părinţilor, şi când vor vedea că eşti suficient de matură, sigur atunci când îi vei ruga să mai facă câte o excepţie cu privire la ora de culcare, nu vor refuza.
Baftă!

| Adina_5553 a răspuns:

Trebuie sa ii faci sa aiba incredere in tine. si s ainteleaga ca ai crescut. si mi.se pare cam CIUDAT sa ai 19 ani si sa se poarte cu tine asa. Intreaba. i daca se tem de ceva sau care e motivul lor pentru care nu te lasa.

| purplerose explică:

De fiecare data cand incerc sa vorbesc cu ea, aproape mereu incepe sa tipe la mine.Singurele persoane cu care ies sunt prietenul meu si o fosta colega.Mama ii cunoaste pe acestia de cativa ani, dar chiar si asa imi interzice sa ies.Chiar si ziua daca ies din casa, sunt foarte stresata si incerc sa ajung cat mai repede acasa pentru ca imi e frica sa nu ma cert iar cu ea.Cu toate ca nu beau, nu fumez, nu ma droghez, incerc sa fiu cat de cuminte pot, tot nu e multumita de mine.Nu stiu ce as putea sa mai fac...