| Eusunt132 a întrebat:

Salut, am aproape 16 ani fara cateva zile si vreau sa va spun ceva. De 5 luni sufar de niste probleme psihice, abia acum 2 luni i-am spus familiei mele si am fost internat la Voila pentru minim 14 zile, dar am stat 8 zile ca nu mai rezistam acolo. De 2 luni iau medicamente, mi la tot schimbat, ori mi-a pus ceva in plus si mi-a scos ceva, ori mi-a marit sau scazut din doza. Acum sunt putin putin mai bine, nu mai aud ganduri sau sa mai am impresia ca sunt urmarit de cineva, ori sa am halucinati. Insa medicamentele astea mi au si deschis putin ochii, am realizat ca prietenii mei se folosesc de mine si ca se enerveaza daca nu le dau ceea ce imi cer. Incerc sa fac o pauza de lume si sa nu mai dau nimic si aproape reusesc. Insa cand sunt afara sau in casa ma simt degeaba, nu am o stare anume de fericire sau tristite, dar simt ca trebuie sa mor ca nu am ce face altceva. Asta am uitat sa ii spun pshiatrei mele. Tin sa precizez ca pe acte scrie ca sufar de Tulburari de anxietate-depresie cu elemente pshihotice. Cum pot reveni la normal? Sau mai bine zis, voi fi normal?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti revenii cu medicatie serioasa si tratamnet pentru urmatorii 1-2 ani. Pare a fii paranoia ceea ce ai tu deja, nu doar anxietate... odata ce ai halucinati, auzi voci samd.
Evita prietenii profitori, iesi afara la soare si bucura-te de viata, fa-ti prieteni noi daca este cazul, plimba-te cu biccleta 2-3 ore pe zi si evita site-urile de socilizare!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Simt ca trebuie sa mor. De murit mori oricum, dar nu acum. Dar cum simți că trebuie?
Cum pot reveni la normal? Cu efort personal.
voi fi normal? Da, vei fi.

| timidu89 a răspuns:

Pune mana pe tel si suna-l sa vezi ce sfaturi iti da. Ai rabdare, o sa dureze 1 an si ceva 2 poate pana o sa fi spre normalitate. Desi ti-am spus in privat care o sa fie problema pe viitor, ai sesizat-o si tu deja. Incearca sa petreci cat mai mult timp la aer liber macar cateva luni de zile, tel si jocuri sau stat pe net foarte putin. Poate nu o sa mai fi sociabil sau vorbaret ca inainte daca erai, din cauza anxietatii si a depresiei. Daca ai trecut de faza cu episoadele psihotice e bine, alea is problema reala.

| DARLINGx a răspuns:

Ia un tratament, desigur vei revenii.

| timidu89 a răspuns (pentru DARLINGx):

Costa bani grei si poate ca nu isi permite. Eu am verisoara cu depresie si usoara anxietate dar ea merge o data la 3 luni la psihiatru. Din stari grave nu te poate scoate psihoterapia, tot e nevoie de tratament psihiatric. Doar asa ca merge in parelel, are nevoie sa fie ascultat si indrumat. Dar e usor de zis, daca merge la 2-3 luni la psihiatru de unde sa mai aiba bani si de alta terapie?

| TudorDD a răspuns:

Sunt unele lucruri peste puterea noastră. E ceva între tine și tine. Nu deznădăjdui! Orice ar fi, nu e capăt de lume! Poți pierde totul și de fapt realizezi că n-ai pierdut nimic. Viața e o călătorie în care ți se oferă bucurii și tristeți și care îți sunt luate la timpul potrivit. Totul trece, rămâi doar tu cu tine. In locul tău, văzând că sunt depășit de situație, mi-aș căuta pe Dumnezeul meu. Pur și simplu să-ți dorești să-l găsești pe adevăratul Dumnezeu și să te vindece de tot prin ceea ce treci. Exista și are puterea. Mult succes și nu deznădăjdui, mai sunt milioane de cazuri ca tine. Nu e ceva unic, nu are universul ceva împotriva ta, nu e ceva nefiresc, pur și simplu se mai întâmplă și așa ceva. Ia-o ca pe o bătălie, nu ca pe o condamnare. Mult succes!

| Amethyst01 a răspuns:

Tine-te de tratament si mergi la psihoterapie!

| Betty4 a răspuns:

Singurul lucru ce ți-l sugerez e sa citesti biblia.O sa iti revi cu siguranta. Si eu am 16 ani, am avut unele stari, atacuri de panicadar citind bibia mi-au trecut! Fi puternic/a!

| timidu89 a răspuns (pentru Betty4):

Bre daca esti cu Iehova lasa-l lumea in pace. Biblia in sus si jos, macar ai habar asa despre ce spune el? Poti sa te rogi zi si noapte, tot trebuie sa iei medicamente in cazuri de genul. Numa voi astia pocaitii sunteti cu cititul Bibliei. Unu crestin spune spovedeste-te, roaga-te, caieste-te. Citirea Bibiei nu mi s-a spus ca ajuta la ceva.