| FlorinCosmin28 a întrebat:

Salut.Am intrat pe profilul Mate Info Intensiv cu media 9.85.Sunt pe clasa a9a.In generala nu am avut concurenta, in clasa mea un singur copil a avut media 9.50, 5-peste 8 dar sub 9 iar restul sub 8(am fost 20 in clasa).La liceu am fost repartizat intr-o clasa foarte buna unde sunt doi copii cu media 10 iar eu am intrat al 24-lea din 28 ca medie.Din cauza ca nu am fost obisnuit in generala sa am concurenta la anceput am ramas mut de uimire sa vad ca am niste colegi atat de buni si care atunci cand nu stiu eu o rezolvare stiu alti 20 sau mai multi (desi am intrat intr-o clasa buna si stiam ca voi avea concurenta nu constientizam faptul ca vor fi atat de buni mai ales ca la generala eram obisnuit ca eu sa stiu sa rezolv toate problemele iar in cazul in care nu stiam sa raspund nimeni nu stia sa raspunda).De cand am vazut ca am concurenta imi este ai rusine sa raspund pentru a nu ma face de ras chiar daca este o rezolvare corect si atunci iese la tabla unul care s-a gandit la del ca mine si a scris bine si ma oftic.Acest lucru nu mi s-a intamplat niciodata la generala deoarece eram familiarizat cu colegii si nu ma interesa parerea lor.Aceasta frica m-a facut sa imi rusine sa intreb cand nu inteleg ceva pentru a nu da de prost cu toate ca ceilalti colegi atunci cand nu inteleg intreaba fara ezitare.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Problema ta este ca te raportezi prea mult la ceilalti. Tu esti in concurenta doar cu tine, înveți doar pentru tine si singurul tau scop trebuie sa fie sa iti depasesti mereu propriile performanțe