| anonim_4396 a întrebat:

Am o poveste incurcata. Pe clasele 5-8 eram printre cei mai buni din clasa si aveam mereu media peste 9.85. De cand am intrat la liceu ceva s-a schimbat, nu prea mai am chef de invatat si mi-e foarte lene sa ma apuc. Acum abia daca mai iau media 9 generala. Sunt pe clasa 11 la filologie. Am intrat din prima la filologie deoarece media era prea mica pentru alt profil (8.75). Eu iau de cateva luni are la biologie, insa nu am prea invatat, din motivul precizat mai sus. Parca nimic nu ma mai atrage, nici matematica, care imi placea, nici biologia si nu imi plac materiile specifice filologiei, dar nici meseriile aferente, drept, litere, politie etc. Nu stiu ce sa fac. Cineva in situatia mea? Ce as putea face? La ce facultate sa merg?

Răspuns Câştigător
| thebestsinger a răspuns:

Hmm, daca iei meditatii la bio si esti pe filo, cred ca ai o inclinatie spe stiintele exacte. Daca nu te atrag facultatile la care se continua studiul materiilor pe care le ai la filo, atunci iti recomand cu mare drag sa urmezi o facultate specializata pe stiinte exacte. Crede ma ca ai destule variante. Nimeni nu iti spune sa mergi la medicina, dar chiar si acolo exista diferite programe de licenta precum balneofiziokinetoterapie, radiologie si imagistica, tehnica dentara, asistenta medicala generala, bioinginerie, depinde de facultate, mai sunt si altele. Pe langa asta, mai exista facultatea de stiinte unde poti opta pentru dubla specializare chiar in unele orașe(mate fizica, mate info, bio chimie, chimie fizica, etc). Dupa asta mai exista facultatea de it, poate te pasioneaza si nu ezita sa incerci. Sau mai exista fizica medicala. Dureaza doar 3 ani (nu stiu sigur daca nu chiar 4) si la final devii fizician medical care practic in Romania este si dozimetrist. Practic vei lucra in spitalele oncologice si cu aparatura medicala si cu doze de radiatii, substante. Bineinteles, mai exista si altele. Eu cred ca e doar o etapa mai dificila a vietii tale. Poate parintii pun presiune pe tine sau poate exista o presiune care vine din exterior. A chiar asa...la psihologie te ai gandit? Sau la facultatea de mediu. Poate vrei sa deschizi afaceri mai tarziu, te ai putea gandi la management. Sau poate te ar atrage marketingul. Poti lucra si in mediul online si este o meserie foarte bine platita. Am prieteni care s au mutat din America in Romania si au ramas angajati la aceeasi firma americana, deci nu suna rau. Pe langa asta ai putea da la inginerie electrica. La predat te ai gandit? De exemplu ai putea da la pedagogie (ai deveni educator/invatator) sau la psihopedagogie. Sau daca te ai gandit vreodata in viata ta sa predai sa stii ca poti face asta nu numai dupa ce obtii o diploma de doctorat. Poti face asta daca facultatea la care dai are un modul special de pedagodie la care ar fi bine sa nu renunti. Astefel ai putea si asistent universitar. Poti incerca sa fii voluntara la SMURD, Crucea Rosie, pentru o perioada, ca sa vezi daca te atrage domeniul medical, cine stie, poate chiar ecista sanse sa dai la medicina generala sau dentara. Mai exista multe multe multe optiuni, dar eu am incercat sa ti prezint facultatile si joburile legate de latura realistă. Sper ca te am ajutat!?

4 răspunsuri:
| Clarity a răspuns:

In ziua de astăzi cu tot ce se întâmpla in lume și in țara ii ceva normal sa mai ai perioade când îți este lene sa înveți.

Eu zic sa încerci sa citești un pic mai mult, sa înțelegi ce vrea sa zică textul și orice materie citești.

Încearcă sa te uiti in jur, in lume, ce te-ar interesa sa știi.

Sincer, din proprie experiența și mie mi-a fost lene in școala sa învăț. Da am fost curioasa de oameni și de alegerile care le fac. Așa am ajuns sa gasesc ceva ce ma interesează.

Uita-te la ceva documentare pe YouTube care îs gratis, poate te face sa înțelegi mai bine ce ai putea face in facultate.

Nu ai nicio pasiune in nimic?

| anonim_4396 explică (pentru Clarity):

Îmi place sportul, muzica și actoria. Dar cariera din sport nu pot face, voce nu am, și nici actor bun nu sunt.

| Clarity a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu zii ca nu esti bun la ceva pana nu încerci, adică sa te concentrezi pe lucrul acela pentru o perioada, nimeni nu ii bun după o zii. La orice alegi trebuie antrenament și Dedicație. Acum o sa depindă la ce vrei sa pui toată Dedicația ta. Nu toată lumea are toate răspunsurile atunci când le caută, dar cu timpul o sa le găsești, nu te lasă când te-ai hotărât ca vrei sa faci ceva.

| Elena_Maria_1993 a răspuns:

Din moment ce esti îngrijorat, inseamna ca iti pasa, asa ca trebuie sa te bucuri, pentru ca te poti corecta! Si eu am avut astfel de stari, însă am incercat sa ma inteleg... iti recomand sa te automotivezi! Nimeni din lumea asta nu o sa te ajute, în afară de tine! Fa ti un orar pe care sa l respecți, chiar si in carantina. E vorba de disciplină. Încearcă, de cate ori iti vine sa renunți, sa spui,, eu pot!"