| FlorinFlor28 a întrebat:

Salut.Sunt in clasa a9a pe profilul Mate Info Intensiv(am intrat cu media 9.85).Am lipsit in primele doua saptamani de scoala deoarece am avut varsat. Cand am ajuns la scoala(in prima mea zi) am avut informatica si nu m-am descurcat la un exercitiu deoarece era din lectiile la care am lipsit.De atunci nu prea inteleg la informatica.Mi-e imi iese pe primul semestru media 7.In acest moment sunt la un nivel foarte scazut dar sunt in stare sa recuperez si vrea sa recuperez.Probabil un lucru care m-a demoralizat si m-a facut sa nu mai invat la informatica este faptul ca eu in generala am fost primul si am avut colegi slabi(eu am intrat cu media 9.85 la liceul meu, alt coleg cu media 9.45 a intrat ma alt liceu, trei cu mediile cuprinse intre 8 si 8.70 iar restul au avut medii sub 8 si am fost 21 de copii in clasa) iar acum am dat peste niste copii foarte buni care stiau si stiu sa rezolve o parte din exercitiile profesoarei daca nu chiar pe toate. Imi puteti da niste sfaturi va rog si recomandari?

2 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cere ajutor colegilor unde nu înțelegi. Fii umil și acceptă ajutorul. Apoi, nu invata pentru ca alți sunt mai buni, ci pentru tine, sa înțelegi mai bine. Aplica principiul tot ce vreți să vă facă vouă oamenii faceți-le și voi la fel.

| brioșicaviolet23 a răspuns:

Cere ajutorul colegilor sau profesoarei. Poti cauta si pe net sau Youtube rezolvări la probleme, sau videoclipuri explicative, care poate te vor ajuta în înțelegerea informaticii. Si nu iti face griji, nu esti singurul care nu înțelege informatică. La mine in clasa din 28 de copii, doar 2 sau 3 inteleg ce se intampla la ora. Dacă eu asa avea media ta aș fi cea mai mulțumită și recunoscătoare persoană de pe pământ. Sper ca te-am ajutat cu ceva