| Deea092 a întrebat:

Am nevoie de ajutor în legătură cu slăbitul. Am 14 ani, 1, 72 şi 76 kg. Da ştiu, wow. Am luat foarte mult în greutate vara aceasta. Am încercat să slăbesc, evident, dar până la urmă tot ajungeam să mănânc ceva dulce sau aşa. La un moment dat am început să mă înfometez. Nu am doar un măr pe zi timp de 5 zile + o sticlă de apă maree. în 5 zile am reuşit să dau jos în jur de 4-5 kg. Dar normal că după iar am început să mănânc şi m-am îngrăşat la loc. Ştiu că nu este bine ce am făcut şi nici nu o să mai fac aşa ceva niciodată. Aşa că am nevoie de nişte sfaturi. O dietă ceva. De la cineva care a slăbit cu ajutorul ei. happy mulţumesc

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cel mai bine e sa vezi parerea unui nutritionist. Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi articole utile despre sanatate.

| grab a răspuns:

Mergi la un nutritionist inainte de toate.
iti va face analize si iti va recomanda un regim usor care sa nu iti afecteze stiul de viata. mergi regulat si la sala si baga fitness cu instructor de inceput.succes!

| Niiiicu a răspuns:

In niciun caz infometarea nu este o solutie,este cea mai proasta idee,cel mai sanatos mod prin care sa slabesti este sportul,si consumul de hrana sanatoasa, iar in ceea ce priveste dietele, nici alea nu sunt bune, deoarece corpul uman are nevoie de multe din chestiile pe care prin dieta le eviti, mai ales ca tu esti in crestere

| Futhakari a răspuns:

Deci sa te infometezi nu-i o solutie ati faci mai mult rau cel mai bine e sa te inbraci gros casa zic si sa iesi afara la alergare, eu de exemplu am aplicatia s healt si cand ma apuc sa fac miscare, alerg sau ma duc cu bita sau simplu merg ami arata cati km am facut cate calori am ars cel mai usor mod de a slabi e pin transpiratie.