| Tomy_Barra_1996 a întrebat:

Salut,am nevoie de ajutor vreau sa slabesc multe kilograme, si m-am gandit sa ma apuc de sala, este o idee buna, si daca este as vrea niste exercitii care le pot practica acolo. am nevoie de un regim care sa fie combinat cu sala, sau chiar unul fara sala, accpet orice sfar sau indrumare. multumesc. Funda

4 răspunsuri:
| nicoleee30 a răspuns:

Pai, prima oara ar trebui sa faci incalzirea la sala, adica cateva exercitii de intindere. Apoi, te pui si faci exercitii cu greutati pentru fiecare grupa de muschi, nu greutati mari, greutati medii ca sa nu fortezi prea tare muschii ca dupa numai poti face exercitile cardio. Apoi, dupa ai terminat cele cu greutati(2-3 serii a cate 15-20 cred ca e ok pentru inceput). Apoi, vine partea mai grea: cardio. Eu recomand sa alegi doar banda de alergat, e cel mai bun exercitiu cardio din sala de fitness(si saritul corzii e foarte bun dar e mai dificil). Pe banda ai putea sa-ti alegi optiunea 'Fat Burn' si programul ala e foarte usor, e ca si cum ai merge pe strada numai ca arde cAloRII intr-un timp mai lung decat programul 'HIll'. Acel program il recomand, pentru ca e ca si cum ai face drumetii pe munte. Arde si multe calorii intr-un timp scurt. PS: exercitile e obligatoriu sa le faci in ordinea asta: prima data exercitile cu greutati si abia apoi 30 minute (sau daca poti mai mult e mult mai bine) exercitile cardio. In privinta mancarii, nu-i obligatoriu dieta. Pentru ca e posibil ca cuvantul dieta sa iti cam dea dureri de cap. Mai bine mananci cate putin din toate. De exemplu, la micul dejun ai putea manca un sendvici(doar unul!) sau un bol de cereale integral si lapte cu 0, 1% grasime. Micul dejun ai putea sa-l iei la 11. Gustarea, care va fi pe la 1 va fi un fruct sau 2. orice sortiment doresti tu. La pranz (ora16-17)ai putea manca cartofi naturi, legume fierte sau cartofi fierti cu piept de pui la gratar. Si poti inainte de felul 2, la felul 1 sa manci un castronel cu supa. A 2 gustare(nu e obligatorie, doar in cazul in care numai poti rezista pana la cina) va fi tot un fruct-2. La cina, care va fi la ora 19, vei manca ceva usor precum un iaurt. Dupa ora 19 numai ai voie sa manci nimic, eventual un fruct. Incearca sa renunti la sare, la prajeli, adica sa manci numai mancaruri fierte, la cuptor sau gratar, multa apa sa bei, ceaiuri (ceaiul verde ii cel mai recomandat!). Sper ca ti-am fost de folos happy

| Cristi112 a răspuns:

Cel mai bun regim este sa nu mananci dupa 5 seara si sa scoti din alimentatie dulciurile si painea. daca vrei neaparat paine poti sa o prajesti la prajitor sau sa iti cumperi paine neagra! si mai faci si sala este super ok! iti scade si burta big grin

| TPU3455353576 a răspuns:

E bine sa nu mai manici multe vcalori cu ele te faci mai gras bafta

| Casey24 a răspuns:

Cica dupa 5 seara sa nu mananci. dupa 7 nu se mananca si iti dau un sfat serii*3 de cate 10 genoflexiuni; 10 flotari si 20 abdomene si dimineata si la ora 8 sau dupa ce mananci seara. eu asa fac si am slabit.