| Jdjsnshxjxjshdhx a întrebat:

De marți ma apuc de sala. Sunt fata si vreau sa slăbesc. Nu stiu ce exerciții sa fac cu ce sa încep prima data. Ce sa fac cand ma duc? Ma ajuta cineva? Si daca trebuie sa țin si regim. Adica gen sa ma abțin de la dulciuri sau slăbesc. Daca fac doar sport?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună ce varsta ai, si cîte kilograme ai in prezent si la ce greutate ai vrea sa ajungi? Ce inălțime ai? Acolo la sală sigur o sa ai antrenor si el o sa te ajute si o sa i ti explice pas cu pas ce va trebuii sa faci de marți incepînd, de cate ori pe lună vei avea antrenamentele vei afla de la el. Sanatate.

| Jdjsnshxjxjshdhx explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 19 ani, 68 kg si 1.65 întâlnire. Vreau sa am 56 de kg

| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea incepe prin punerea in plan a unei diete sanatose intai si apoi sala, aia-i complementara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa fii la deficit caloric nu doar miscarea.Fa prima datã un calculul IMC (BMI) gasesti pe net, sa stii caloriile de mentinere care le ai si dupã te ghidezi cu un deficit de 200-300kal, poti folosi o aplicatie cum e MyfitnessPal pentru a calcula ce mananci Zilnic. Pana iti dai seama dupã ochi.
Ca miscare minimul necesar, exercitiile libere sunt cele mai bune.

| Michelleolivia032 a răspuns:

Pentru picioare recomandand geneoflexiuni și pentru abdomen sa faci multe abdomene... din propria experienta. Dacă vrei sa arzi grăsime pentru a tonifia corpul după îți sfătuiesc sa faci exerciții cardio.

| AlixWeisz a răspuns:

Dacă nu ții regim faci sport degeaba. Eu ți-aș recomanda să excluzi din alimentație dulciurile, făinoasele, fastfood-ul etc etc. Dacă vrei să slăbești trebuie să arzi la sală prin activități fizice mai multe kcal decât consumi ( spre exemplu dacă mănânci 1500kcal pe zi trebuie să arzi >1500kcal ) O poți face prin exercițiile cardio ( spre ex fuga ) dar nu uita să combini cardio cu exerciții pentru mușchi pentru a nu risca ( pot să apară vergeturi, pielea să piardă din elasticitate ) depinde totuși și de cantitatea kg în plus pe care le ai.
Îți urez succes!