| Bro4555 a întrebat:

Salut, am nevoie de un spray paralizant pentru autoaparare, si ma gandeam la unul lacrimogen, fiindca vreau sa fie puternic si sa fie de ajuns pentru un grup de cateva persoane, am vazut unul pe eMAG cu o asa numita substanta ``cs``, dar nu stiu daca este mai puternic decat unul cu piper, voi ce mi-ati recomanda?
P.S.: spray-ul va fi folosit doar in situatii de urgenta, nu am de gand sa ma laud cu el sau ceva de genul. aa, da..si vreau sa incapa in buzunar, cred ca 50ml mi-ar incapea in buzunar, nu?
Tin sa mentionez ca am 18 ani impliniti.

Răspuns Câştigător
| Raniaa a răspuns:

Eu aș recomanda să ai grijă, pentru că nenea polițistul, uneori, nu poate să înțeleagă în totalitate așa numita situatie de urgență. Îți întocmește dosar penal și te trimite către Tritbunal, acolo în funcție de circumstante procurorul dă NTZ.
Deci, nu este recomandat să folosesti spray paralizant pentru simplul fapt că nu ai voie să îl deții în locuri publice, deci rămâne să îl folosești în casă, dacă te atacă vreun gândac gigantic.

Însă... poate, cu indeplinirea conditiilor prevazute in CP pentru legitima aparare, îl poți purta:
"ART.19. Legitima apărare
(1) Este justificată fapta prevăzută de legea penală săvârşită în legitimă apărare.
  (2) Este în legitimă apărare persoana care săvârşeşte fapta pentru a înlătura un atac material, direct, imediat şi injust, care pune în pericol persoana sa, a altuia, drepturile acestora sau un interes general, dacă apărarea este proporţională cu gravitatea atacului.
  (3) Se prezumă a fi în legitimă apărare, în condiţiile alin. (2), acela care comite fapta pentru a respinge pătrunderea unei persoane într-o locuinţă, încăpere, dependinţa sau loc împrejmuit ţinând de aceasta, fără drept, prin violenţă, viclenie, efracţie sau alte asemenea modalităţi nelegale ori în timpul nopţii."
De asemenea trebuie sa nu porti spray-ul in anumite locuri sau la anumite evenimente, fapta constituind infractiune conform CP, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."
* Mai bine mergi într-un magazin de specialitate și achiziționezi de acolo un spray cu gaz iritant (denumit popular si " spray paralizant"), decât online. rolling eyes

| Bro4555 explică (pentru Raniaa):

La asta ma gandeam si eu, vreau sa vad ce imi spune si vanzatorul si ce imi recomanda, dar problema este ca stau intr-un oras destul de mic si nu stiu unde as putea sa gasesc asa ceva, deci stii cam la ce magazine se gasesc aceste spray-uri in general?

2 răspunsuri:
| Raniaa a răspuns:

În principiu de la magazinele cu arme și muniție sau echipamente de vânătoare (sunt și unele magazine cu articole de pescuit în care găsești anumite spray-uri pentru autoapărare).