| clunlih a întrebat:

Am o foarte mare problema. Eu sunt in clasa a 10-a, iar pana acum am avut rezultate bune si f. bune la scoala (am si in prezent cu exceptia matematicii ). La matematica am urmatoarele note: 3, 3, 4, 4 (+1 punct la urmatorul test). Am dat teza si sunt absolut convins ca nu iau mai mult de 4. Ce sa fac? Sunt absolut disperat! Meditatii am inceput sa fac doar de 2 sedinte pentru ca profesoara a avut niste probleme si nu am vrut sa o schimb. Mai am vreo sansa? Mai am un test de dat si o sa ma mai ascule la sfarsit. 50% din clasa suntem in aceasta situatie... Mai imi trebuie doi de 7, iar la testul de joi am un punct in plus, deci trebuie sa scot de un 6. E posibil sa trec la o profesoara atat de severa, tinand cont ca sunt si mate-info?

3 răspunsuri:
| Castorul a răspuns:

Eu zic ca da. In general scopul profesorului nu e sa aiba cat mai multi corigenti. In primul rand trebuie sa ii arati ca ai initiativa si ca incerci sa iti indrepti notele.
Apoi desigur tine si cat de mult reusesti sa inveti pentru testul urmator. Daca reiei exercitiile din clasa, si incerci sa le rezolvi (si chiar reusesti) atunci n-ar trebui sa ai probleme in a scoate minim 6 la test.
Multa bafta!

| danadana1133 a răspuns:

Eu zic ca daca ai gandi logic si ai invata nu numai logic si memorabil ar fi mai usor pentru tine, eu zic sa lasi internetul si sa te apuci de carte! Tu e bine, totusi invata pentru corijenta sau pe al 2-lea semestru, esti intr-o situatie grava, daca inveti bine vei scapa!

| Itwillrain a răspuns:

Incearca sa intelegi fiecare chestie noua pe care ti-o preda si incearca sa refaci acasa ceea ce ti s-a predat.stiu ca e greu si timpul e scurt da asa cred ca e cel mai bine.astfel de sfaturi am primit de la multa lume, mai ales de directoare mea, care este profesoara de mate.