| clunlih a întrebat:

Am o foarte mare problema. Eu sunt in clasa a 10-a, iar pana acum am avut rezultate bune si f. bune la scoala (am si in prezent cu exceptia matematicii ). La matematica am urmatoarele note: 3, 3, 4, 4 (+1 punct la urmatorul test). Am dat teza si sunt absolut convins ca nu iau mai mult de 4. Ce sa fac? Sunt absolut disperat! Meditatii am inceput sa fac doar de 2 sedinte pentru ca profesoara a avut niste probleme si nu am vrut sa o schimb. Mai am vreo sansa? Mai am un test de dat si o sa ma mai ascule la sfarsit. 50% din clasa suntem in aceasta situatie... Mai imi trebuie doi de 7, iar la testul de joi am un punct in plus, deci trebuie sa scot de un 6. E posibil sa trec la o profesoara atat de severa, tinand cont ca sunt si mate-info? Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| AnnAnne a răspuns:

Scuze, n-am fost atenta.Referitor la a doua chestie, cand ti-ai ales profilul nu trebuia sa o asculti pe profa/mama/tata/prietenu' X sau Y.Pe tine nu te auzeai? Nu ti-ai pus intrebarea daca iti place cu adevarat matematica(sa nu mai vorbim de restul stiintelor reale)?
Din exprimarea ta pare-mi-se ca ti s-ar potrivi mai bine un profil umanist, dar faci cum vrei. Oricum eu iti urez mult succes, pe orice cale ai lua-o.

17 răspunsuri:
| AnnAnne a răspuns:

Ce cauti, fata mea, la mate-info? Aveai viata la filo.

| clunlih explică (pentru AnnAnne):

1. Nu sunt fata.
2. Prost am fost ca mi-am ascultat profa de meditatii care imi spunea sa ma duc la mate-info dupa 9.50-ul din Evaluarea Nationala.
=> Va dati seama de ceea ce este invatamantul din Romania, atata timp cat intr-un examen care iti verifica toate cunostintele din generala iei 9.50 - 10, iti da sperante ca poti sa faci ceva in domeniu, iar la pasul urmator te trezesti cu note de 4 si 3 (primele din viata) si cu profesoare satanice care rad aunci cand iti spun: "Alex, vezi ca esti corigent semestrul acesta"...

| wforweirdo a răspuns (pentru clunlih):

Aa da, n-am fost atentă la celelalte răspunsuri.

| AnnAnne a răspuns (pentru clunlih):

Scuze, n-am fost atenta.Referitor la a doua chestie, cand ti-ai ales profilul nu trebuia sa o asculti pe profa/mama/tata/prietenu' X sau Y.Pe tine nu te auzeai? Nu ti-ai pus intrebarea daca iti place cu adevarat matematica(sa nu mai vorbim de restul stiintelor reale)?
Din exprimarea ta pare-mi-se ca ti s-ar potrivi mai bine un profil umanist, dar faci cum vrei. Oricum eu iti urez mult succes, pe orice cale ai lua-o.

| wforweirdo a răspuns:

Dacă ai probleme atât de mari cu matematica nu înţeleg de ce eşti la mate-info. La început am vrut să te fac de căcat spunând câ trebuie sâ fii prost să nu poţi să iei măcar 5, da dacă spui că jumătate de clasă sunteţi în această situaţie, atunci clar e vina profei. După cum au spus şi alţii, mută-te la Uman. Dacă nu poţi, ai avea cam două posibilităţi: sau iei meditaţiivîn continuare, sau mergeţi şi vă plângeţi la direcţiune să v-o schimbe. Dar probabil va ieşi scandal deci.

| clunlih explică (pentru wforweirdo):

Sa nu exagerez, nu jumatate, ci 12 din 30... Spunea ea anul trecut ca la anul face curatenie, dar nu am bagat-o in seama...

| wforweirdo a răspuns (pentru clunlih):

Mda, nasol oricum, sper că o să treci. Auzi dacă nu te superi, de ce eşti la mate-info dacă eşti varză?laughing

| clunlih explică (pentru wforweirdo):

Nu cred ca sunt asa de 'varza' cum spui tu, doar pentru ultimul semestru... Daca vei arunca o privere peste ceea ce am scris mai sus (nu in intrebare) vei vedea ca am avut rezultate bune si f. bune la matematica pana in aceasta clasa.

| AnnAnne a răspuns (pentru clunlih):

Buna, ce-ai mai facut cu matematica? Totul e bine? Nu ne-ai mai scris laughingAa, si Craciun fericit, chiar daca mai intarziat!>big grin

| EnglandGB a răspuns:

Eu zic sa mai stai sem. asta si sa te transgeri la alt profil mai usor ca la mate-info e ff greu... te trecethinking cred dar iti zice poate sa te transferi.

| pspspsps a răspuns:

Poi cred ca esti intr-o situatie disperanta. Incearca sa iti rezervi o zi intreaga studiului si revizuieste toata materia, invata teoria (in matematica sunt, uneori la rezolvariile problemelor, reguli care tb sa le aplici). La test incearca sa te concentrezi cat poti de mult, forteaza-te, fa mai intai problemele care le sti si la sfarsit pe cele grele. Daca nu iti iese una, ia-o de la capat pana iti iese. Eo la teza am luat 8, gresind pe neatentie. Deci din experienta iti zic : FI FOARTE ATENT, ca stiu ce zic. Incearca. Nu o sa regreti daca te concentrezi.
Bafta la test happy!

| qazwsxedcrfv a răspuns:

Daca in clasa a 10 ai probleme asa grave, eu zic sa incerci sa te muti la alt profil, sau sa te apuci serios de invatat la matematica.

Materia de clasa a 11a e mult mai grea, si nu te vad bine in viitor.

| clunlih explică (pentru qazwsxedcrfv):

Pana acum nu am avut probleme, in generala am avut media 8-9, anul trecut am avut pe ambele 7. Recunosc ca anul acesta in afara de teza (la care de asemenea am gafat) nu am invatat pentru nici un test... Doar acum la ultima parte cu functiile m-am apucat de invatat si am tot iesit la tabla, dar nicigand de nota pe activitate sau asa ceva la profesoara aceasta.

| qazwsxedcrfv a răspuns (pentru clunlih):

Atunci apuca-te serios de invatat. Probabil o sa ramai corigent (realist vorbind) insa trage tare pe ultima suta de metri si mare atentie semestrul viitor. Matematica de licel la profilul mate-info, nu iti permite sa faci "pauze" si nu inveti la teste. Lucrurile se leaga, si daca o sa ai lipsuri de acum, mai tarziu iti va fi foarte greu sa recuperezi. Inca nu e timpul pierdut.

Daca profesora vede ca te-ai pus cu burta pe carte, va fi probabil mai indulgenta. Mare grija, si mult succes pe viitor. Nu mai lasa "problemele nerezolvate" pe ultima suta de metri. Nu de alta, dar e pacat de Mos Craciunul de anul astawinking.

| clunlih explică (pentru qazwsxedcrfv):

Chiar asa... voi baga si un pretex de genul : " In inima mea, Craciunul nu mai exista " big grin laughing, poate voi sensibiliza "omul de tinichea".

| danyskete a răspuns (pentru clunlih):

Buna asta! Stai calm si invata samtamana asta... Eu am ramas pe a 9-a corigent primul semestru ( relxarea de dupa gimnaziu ), iar pe al doilea am avut media 8. Deci se poate... Iar daca mai ai sansa sa mai iei doua note, profita din plin de ea si nu lupta pentru 6, ci pentru mai mult. De ce sa nu iei in test daca ai zis ca ai inteles, 8-9 iar apoi daca te va mai asculta, sa iei un 5. Succes/e/uri!

| clunlih explică:

In concluzie, va multumesc tuturor pentru raspunsuri si mai ales pentru ca nu m-ati pus la zid, ci m-ati incurajat. Voi vedea cum ma descurc in aceste 2 saptamani si voi decide daca voi continua pe acest drum sau voi trece pe un altul. Cel mai probabil, pe 23 voi reveni cu o replica (sper eu sa fie de genul "Am trecut!"). In ceea ce priveste fundita, v-as acorda-o tuturor, insa nu se poate asa ca va merge la AnnAnne.

| AnnAnne a răspuns (pentru clunlih):

Mersi pentru fundita si o sa revin pe 23 sa mai vad de soarta ta, respectiv daca ai trecut si decizia ta pentru viitor big grin.