| Unom2234 a întrebat:

Salut! Am o mare problema si nu stiu cum s-o rezolv. Intr-o seara am copiat un ex la tema la mate si a doua zi m-am dus la scoala. Profa m-a scos la tabla si ce am rezolvat bine 2 exercitii mi-a dictat inca unul pe care nu l-am știut. Atunci s-a enervat foarte tare si mi-a spus ca pentru ca am copiat acel exercițiu, cu toate ca nu era de acelasi fel cu exercițiul dat la tabla, si m-a facut catar si nesimțit si puturos. A mai spus si ca nu ii multumesc pe parintii mei nici o milisecunda si ma gândesc daca are dreptate sau nu. Aceasta dupa a sunat-o pe mama si i-a spus doar partea in care am copiat, si niste minciuni ca ma uit dupa ea in timpul orei si ca ma uit urat la ea si chestii de genul, nu si partea in care m-a umilit in fata tuturor colegilor mei. Acasa a aflat si tata, tin sa menționez ca am un tata minunat si ca tin foarte mult la relația cu el, si s-a suparat foarte rau pe mine, si nu vrea sa ii asculte si punctul meu de vedere. Nu stiu ce sa fac mi-a trecut prin minte gândul sa ma sinucid dar nu am destul tupeu. Am nevoie de ajutor! Va multumesc tuturor

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ajutor nu mai ai de unde sa primesti, ca ceea ce ai acut este foarte-foarte grav si acum suferi repercursulie minciunilor tale!
Sa vedem ce pedeapsa iti dau parintii tai, ca profesoara de matematica se va tine scai de tine acum, putand sa te asculte ora de ora la teme, sa vada daca mai copii temele si nu inveti.
In viata totul se plateste, iar cand minti au dreptate adultii se te pedepseasca sever.
Cu sinuciderea nu rezolvi nimic, dimpotriva, ca te vor tineparintii sub obersvatie si mai rau ca inainte si adios iesit la prieteni, adios joaca.

| dullcat a răspuns:

Buna.Incearca sa te calmezi, vei realiza atunci cand mai cresti ca exista motive mult mai pertinente pentru ca un om sa-si ia viata si vei rade amintindu-ti de aceste momente.Am patit fix la fel cu profa de mate prin clasa a VI-a, i-a spus tatalui meu ca nu o respect si imi dau ochii peste cap in ora ei, desi s-a intamplat o singura data la ea (niciodata la alte ore) si am facut asta catre colega mea, in semn de exasperare pentru ca profa nu voia sa ne mutam in alta clasa, ca cica ei ii era frig acolo.Asta asa, din categoria eu sunt mai importanta decat elevii, fac ce vreau eu. laughing
Din acel moment a inceput sa isi bata joc de mine si ma ardea la tabla, imi punea 4, imi lua caietul la verificat la teme, se lua de aspectul meu (desi nu eram fana a vreunui trend de fashion/makeup care sa starneasca controverse privind regulamentul) etc. Fun fun fun.Chiar si asa, am supravietuit just fine, iar in ziua de astazi cand vad ca a ajuns politician care vorbeste despre educatie mi se face scarba, stiind cat de mult abuza elevii verbal, cum ii inghesuia prin toate incaperile casei ei, obligati la pregatire, ca altfel nu luai note buna, cum imi mai si batea colegii, ne spunea ca vom ajunge gunoieri sau alte cele. Asta e, nu toti profesorii merita sa se afle la catedra si nu poti decat sa cauti sa ai grija de propriul copil la randul tau.

In momentul actual, datoria ta e sa le demonstrezi parintilor ca nu meriti sa fii tratat asa pentru o singura scapare din asta, care a mai si fost inflorita de profesoara.Ce sa mai zic? Recunosc ca si eu mai copiam uneori de la alte colege la mate, apoi acasa incercam sa inteleg sau chiar le rugam sa-mi explice, totusi sa nu imi fur singura caciula.Chiar si asa, din cauza comportamentului profesoarei, am ajuns sa urasc materia respectiva. Tine minte ca vor trece si anii de scoala, in zbor, iar ideea e sa ramai cu amintirile placute, nu cu nedreptatile care sa-ti amarasca sufletul.