| anonim_4396 a întrebat:

Am o "mica-mare" problema. Am 1.70 m si 70 de kg si as dori sa slabesc putin. Nu vreau sa slabesc rapid, caci stiu ca nu se poate, dar nici nu vreau sa ma infometez, caci nu e bine la varsta mea( am 14 ani). Fac 40 de minute de sport pe zi( exercitii de baza, sar coarda, alerg) si vreau sa stiu daca e de ajuns. Daca as face toata vara in fiecare zi sport, s-ar vedea rezultatele la sfarsitul verii? Si inca ceva. Am sanii putin cam mari. Stiu ca asa la pubertate, dar problema e ca ii am cam de 2 ani? Credeti ca o sa-mi treaca?

5 răspunsuri:
| Deyux_5665 a răspuns:

Este bine...dar ai mai pute slabi putinbig grin

| W1z4rd a răspuns:

1.Pe langa sport,ai putea sa faci urmatoarele lucruri:
Sa mananci fara sare,fara fastfood(in principal).
Sa nu mananci ciocolata,anumite prajeli.
Sa nu bei sucuri gazoase, de preferat sa bei sucuri naturale.
Sa mananci putin, dar des fructe si legume(fara zaharuri)
Minim 2-2, 2l lichide pe zi.
2.Eu cred ca nu este asa mare problema.

| WrongPassword a răspuns:

Mama ei de pubertate! big grin E perfect ce faci, continua. Eu cred ca s-ar vedea rezultatele, dar de nu reusesti, fa-ti o prietena... whistling

| Troll a răspuns:

Daca vrei sa slabesti trebuie sa ai grija sa nu mananci mult seara (noaptea cam de loc)

Cu alergatul merge numa ca trebuie sa faci un traseu de cativa km de care sa te ti in fieacare zi si o sa se avda rezultatele.

Sa ai putin grija si la ce mananci (cam trebuie renuntat la junkfood/fastfood).
Rezultatele o sa se vada (daca faci un prgram de care sa te tin, nu sa faci azi, maine si luna viitoare)

La partea cu sanii prea mari nu iti face probleme ca o sa fi apreciata la un moment dat.

| mititik a răspuns:

Pai sportul n este de ajuns ar trebuie sa tii si un regim.eu de exemplu am 12 ani si incerc sa slabesk dar nu ajunge doar sportul trebuie sa eviti dulciurile fainoasele cum ar fi :painea alba(poti manka doar paine neagra 2 felii pe zi) pastele prod de patiserie aluaturile sticksurile biscutii etc. cartofi.ai voie sa mananci doar carne slabba(de pui peste alb vita)fripta inabusita la cuptor rasol oua fierte produse lactate legume(fara cartof). trebuie sa tii un regim cu 5 mese pe zi :mic dejun:1 felie de paine neagra cu muschi sau sunca sau cremwusti din pui 1 ou fiert branza de vaci 1 cana de ceai sau lapte 1.5 grasime sau cacao. ora11 masa de fructe:fructe taiate ai voie doar1 banana pe zi in asociere obligatoriu cu orice alt fruct.masa de pranz:felul1:supa/ciorba de legume in care nu a fiert carnea carnea se fierbe separat si apoi se mananca in amestec cu supa. felul2:carne slaba gatita in orice fel cu putin ulei si garnitura de legume cu salata ora16 sandiwch fara paineintre 1 felie de telemea cas sau cascaval se pune caramangerie umeda( muschi /sunca )si in sfarsit cina:mamaliga cu branza de vaci sau telemea si iaurt ou fiert pe care nu l-a mancat dimineata sau i cana de lapte dulce cu 1.5 grasime cu cereale simple de tip viva sau fitness. daca vrei ceva dulce potii sa iti faci in casa inghetata sau sa bei sucuri fara acid si fara pulpa de tip prigat sau cappy light/app esti baiat sau fata? funda.si app sanii sunt mari pentru ca au grasime si de aceea. FUNDA:pconfused?