| Conner a întrebat:

Salut am o mica mare problema astazi mi am pierdut portofelul si aveam in el bani certificatu de nastere si buletinu am incercat sa il caut dar a fost de negasit am mers la politie si am lasat nr meu de telefon si numele, in curand o sa implinesc 18 ani si nu stiu cum sa procedez se mai poate face alt certificat de nastere? Funda...

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Am inteles pentru certificat de nastere se pot elibera duplicate si asta la primaria din localitatea unde te-ai nascut.
Dar si pentru asta trebuie buletin
Pentru eliberarea unui nou buletin trebuie certificat de nastere.
Practic, pentru eliberarea unui act, ai nevoie si de celalalt
De obicei cand se pierde /este furat un portofel actele sunt aruncate.Sau mai rau se pot folosi de ele.Cred ca trebuie sa le declari nule.
Intreaba pe cineva care se pricepe, avocat /jurist...

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Certificat nu, pentru ca te nasti doar o data. Dar buletin da. Mergi la Evidenta Populatiei din oras si ti se va spune ce trebuie sa faci.

| HLucian a răspuns:

Certificatul de nastere e dus. Poti face buletin in schimb. Te poti interesa la Evidenta Populatiei de la tine din oras.