| DDaniell a întrebat:

Salut, TPU... mi-am pierdut portofelul in care aveam permisul de conducere si cartea de identitate... cum trebuie sa procedez sa mi le fac iarasi? Le-am dat la politie pierdute si mi-au spus sa astept o sapt. sa vad daca le gaseste cineva si daca nu sa mi le fac, dar problema e ca nu stiu cum.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cartea de identitate trebuie declarata pierduta la SPCLEP de la domiciliul tau, nu la politie.
Pe langa declaratia pierderii va trebui sa prezinti aceleasi acte ca la preschimbarea CI si permisului. Prima data iti vei preschimba CI si apoi permisul.
CI se poate obtine mai repede daca ai un document oficial cu poza recenta - pasaport, diploma, etc.