| anonim_4396 a întrebat:

Am o poveste mai interesanta ..deci nu m-am mai vazut cu prietena de pe 30 aprilie (pentru ca eu stau in oras iar ea la tara) si trebuia sa ne vedem weekend-ul trecut, adica pe 10. Si atunci nu numai ca nu a venit (ca a avut treaba) dar nici nu prea a vorbit cu mine. Apoi duminica seara pe 11 m-a vazut suparat si mi-a promis ca de weekend-ul urmator (de acum adica) o sa imi ofere atentie si ca o sa vina. Si a promis si parea foarte hotarata. Dar ..acum am patit la fel. Si zice ca "nu am putut sa vin si era necesar sa incalc promisiunea". Dar stiu bine ca NU a a avut niciun motiv. Deci problema in relatia noastra e ca ea nu imi prea acorda atentie in weekend-uri (caci in timpul saptamanii e totul ok). Dar de vineri dupa-amiaza, pana duminica seara, sta cu alte fete etc. si de mine uita si duminica isi cere scuze si ma amageste mereu ca data viitoare se schimba. Si cand sta cu cea mai buna prietena si ma suna cate 5-10 minute, schimba subiectul care il aduc eu, sau vorbeste mai mult cu ea si apoi spune "zi acum" si dupa tot cu ea vorbeste si rade. Daca ma vede suparat nu pare sa regrete. Ce fac? Cum o fac sa se schimbe, cum o fac sa ii para rau pentru ca se indeparteaza de mine? Nu as vrea totusi sa ma despart, as vrea mai degraba sa vad daca se schimba.

Scuzati-ma ca am scris mult, dar am nevoie de sfaturi urgent!

1 răspuns:
| gabriela15gabigaby a răspuns:

Daca ea te trateaza cu indiferenta, incearcasa faci si tu la fel, fara saexagerezi totusi. Si spune-i apoi: asa cum nu ti-a placut tie sa te tratez in acest fel, nici mie nu imi place deloc ca nu imi acorzi atentie! Spune-i ca intr-o relatie nu poate sa aiba un comportament lipsit de interes. Poate totusi are ceva de facut in week-end si tie nu iti spune, incearca sa o intrebi daca e asa. Si daca vrei sa o faci sa isi schimbe acest comportament explica-i cum te simti tu cand vezi ca nu primesti atentie. Daca o vei face sa inteleaga, se va schimba.
O alta chestie care mai merge de obicei lafete: sa ii arati ca daca se mai comporta asa risca sa te piarda. Incearca sa o faci geloasa sa vezi ce repede va reactiona! Daraici conteaza si caracterul fetei.