| Anonim297 a întrebat:

Am o problema cu care ma confrunt des si incerc sa o evit dar nu pot, am zile in care vorbesc cooerent, foarte cooerent, ma balbai rar, dar aceste zile sunt foarte rare, dar in general ma incurc in vorbe, cand trec pe langa o persoana si vreau sa ii dau buna ziua sau salut, parca si acolo ma incurc sau nu pot pronunta corect, incerc din tot posibilul sa ma concentrez sa vorbesc cooerent, dar nu imi iese, probabil e de la emotii sau e o chestie in capul meu, dar ma demoralizez cand vad persoane care pot spune o poveste de la cap la coada fara a se intrerupe, vreau ajutor daca se poate sau daca ati trecut prin asa ceva, sa imi spuneti daca se poate cum ati reusit sa treceti, tin sa mentionez ca am 17 ani si sunt baiat

Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

În primul rând să îți spui că poți, nu că nu poți. Legea atracției funcționează. Ai încredere în tine și nu te mai gândi la acel defect, pentru că tu îl faci să fie continuu prezent în mintea ta în diverse situații. Nu trebuie să te concentrezi pentru a vorbi corect, ci să uiți că nu o faci. Să nu îi mai dai atâta importanță acestui aspect și vei vedea cum problema se va rezolva. Toate problemele sunt creeate de minte. Cu cât le alimentezi mai mult cu atât vor deveni mai mari, mai insistente și aparent imposibil de eliminat.

1 răspuns:
| Aizenwe a răspuns:

Nu știu sigur ce ar putea fi, și eu mai pățesc. Presupun ca e din cauza anxietății.