| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o problema cu taicamiu inca de cand eram mic si deja nu pot sa mai suport, el e alcolic, si in fiecare seara bea si tipa si face scandal, rareori ma si iau la bataie cu el (autoaparare). Sunt in Anglia am 17 ani, ce as putea face, pot sa sun la politie si sa fac cumva sa il trimit inapoi in tara, sau ce as putea face sa scap de el, ( nu vreau raspunsuri cu e tatal tau, incearca sa vorbesti cu el cand e treaz sau altfel de raspunsuri de toata jena sau in bataie de joc)

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

E complicat. Nu cred ca are cum sa il trimita in tara dar la cum sunt legile acolo si tu fiind minor vezi sa nu te trezesti luat de acasa de protectia copilului.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, inteleg. Nu ai ce sa ii faci, o sa bea mereu, mai ales din motivul ca oamenii de varsta a doua refuza sa se mai dezvolte intelectual si nu cred ca da inspiratia si motivatia in el ca in filme si sa se lase de bautura.
Ai 17 ani, nu prea poti sa faci multe, incearca sa vorbesti cu mama ta, ceva rude care sa vorbeasca cu el sau ce o sa faca ei.

| Andreeush a răspuns:

Dacă vrei să scapi de el tu ce crezi că o să se întâmple cu tine?
Ești minor, poți ajunge într-un centru de plasament.
Mama ta unde e?

| zuppyby a răspuns:

In Anglia poate vor face ceva politistii, dar in Romania nu vei fi bagat in seama...sunt sute de cazuri de genul acesta si nu sunt rezolvate. Ar trebui ori sa vorbesti cu altcineva din familia ta sa nu mai stai impreuna cu tatal tau, ori sa induri pana la 18 ani tot acest calvarsad sincer imi pare rau! succes in alegerea pe care o vei face.

| Anonima32145 a răspuns:

Pana nu faci 18 ani daca reclami la politie toate sansele sa te ia aia de la protectia copilului. Daca te loveste vorbeste cu cineva, o ruda nu stiu.