| Word25 a întrebat:

Am o problema de sănătate si e greu de controlat, am sindromul bipolar sunt maniaco depresiv, asa m-am nascut, e genetic, si nu stiu ce sa fa, c sunt foarte emotivă nu pot sa mai fac fata acestor crize. De 17 ani fac crizele astea va rog sa ma înțelegeți nu mai pot ma afectează si pe plan social, adică la scoala e usor sa zici ca trebuie sa te controlezi si sa-mi revin dar e greu de aplicat. Uneori îmi vine sa-mi iau viață dar nu pot sa fac asta as fi prea lasa dar nu mai pot ma stresez din orice, îmi este frica sa mai ma duc la scoala i.au note bune de la 7 in sus dar uneori nu pot reține eu tocesc când învăț nu pot invata mai logic sunt cam dărîmată psihic, la doctor am fost la un psihiatru, dar nu vrea sa mai ma duca tata, am facut anul trecut o cădere psihică încât am fost internată la un spital din Bucuresti, mai sunt si in clasa a 11a si o sa fiu a 12a o sa fie dificil pentru mine cu bac-ul îmi este cam frica..., va rog frumos sa ma ajutati cu niste sfaturi, n-am avut cui sa ma descarc... crying( va rog frumos dau funda!

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Tiam citit povestea si tu suferi de depresie cronica care se vindeca greu cu medicamente-antidepresive -consilere in grup, un medic bun cu care sa discuti, depresia o poti avea pe viata doar ca ia poate scadea cu timpul, eu te sfatuiesc sa mergi la doctor du-te ia trimitere si du-te ai 17 ani o poti face sa fim seriosi, daca te plangi nu rezolvi nimic, tu nu suferi de o depresie normala pentru tine o boala grava care vine inconstient nu o poti controla constient degeaba vrei ca nu poti simplu

6 răspunsuri:
| pufulescu a răspuns:

Mie nu mi-a pus nimeni nici un diagnostic din simplul motiv ca nu se mergea la psiholog pe vremea aceea dar am avut aceleasi simptome ca si tine! Nu am innebunit, nu am ajuns sa-mi port chilotii pe cap deci stai linistita in privinta asta caci tulburarea pe care o ai tu nu este grava. Singura problema este cea a socializarii din ce in ce mai dificile deci nu pot decat sa iti spun sa faci ce nu am facut eu, anume sa " umbli cu lume ", sa iesi cat mai mult, sa ai n prieteni si n amice, sa faci orice pentru a fi in mijlocul oamenilor, chiar daca asta e usor in detrimentul studiilor fiindca pierzi vremea " pe afara cu gasca ". Tie trebuie sa iti fie clar ca ai o TULBURARE, NU O BOALA, si dealtfel o tulburare comuna in adolescenta. Cand vrei sa te descarci vorbeste cu un psiholog daca nu sunt de ajuns prietenii, nu fa greseala pe care au facut-o altii, anume de a se inchide in sine.

| MeForeverAlone a răspuns:

Am un singur sfat pentru tine, caută pe youtube documentarul secretului și vizionează-l pe tot. O să te ajute mult, crede-mă. E un documentar care îți explică faptul că e nimic nu e imposibil, că poți face orice cu puterea minții tale.
Multă baftă!

| blAster85 a răspuns:

Incearca sa fi putin nepasatoare sper sa nu ma intelegi gresit, dar incearac si vei vedea ca va aparea o mica schimbare, priveste altfel lucrurile, cat pentru bac nu te stresa e un examen oarecare.

| Word25 explică:

Va multumesc enorm de mult pentru raspunsurile voastre la adresa mea.

| RAY a răspuns (pentru Word25):

Npc, imi place mult domeniul asta de stiinta psihologia si sa ajut oamenii cum pot, pe viitor imi poti spune ce anume tea vindecat si daca ai reusit sa treci peste

| UrsuMihai a răspuns:

Eu iti recomand sa stai 2 zile linistita sa nu te mai gandesti la nimic sa iesi cu prieteni afara sa asculti muzica ceva ce te linisteste.