| IGPI a întrebat:

Salut, am o problema destul de grava si sincer chiar nu gasesc o rezolvare usoara, eu am 14 ani si locuiesc in Cluj in apartamentul lui frate-miu, m-am mutat aici in vara lui 2019 din Republica Moldova.
Conditiile lui frate-miu initial nu erau mari, el nu sta aici, e casatorit si locuieste in alta tara dar mai vine cu treburi in Cluj odata la o luna sau 2, initial voia doar sa iau o medie foarte ridicata adica peste 9, 70 ceea ce nu a fost greu, in schimb, in loc sa ma felicite cum ma asteptam doar a adus noi conditii, cum ar fi sa fac jogging si sa alerg de 2 ori pe zi dimineata si seara cate 3, 4 km si in total 6, 8 pe zi mai ales acum ca sunt in carantina, pe langa asta sa invat germana de pe deutsche welle si alte conditii. La un moment dat am inceput sa fac lectii online, i-am zis, el a fost gen,, lasa ca stiu eu" si nu am resuit sa alerg intr-o zi mai ales ca a trebuit sa-mi fac mai multe teme si el m-a sunat intr-una, nu puteam sa-i raspund si nici nu observasem pentru ca-mi pusesem telefonul pe mute sa nu ma deranjeze. Apoi a 2 a zi am fugit 3 km inainte de ore pe care am uitat sa-i salvez in pedometru. El m-a sunat si mi-a zis ca-i dezamagit de mine, ca etc, dupa ce am terminat am plecat si de ciuda am alergat in total 10km si i-am dat poza, insotita de mesajul,, am mai fugit 3km si dimineata, dar n-am avut inspiratia sa fac un screenshot si n-am pretentia sa ma crezi" aparent el a considerat mesajul ca fiind o insulta sau ceva de genul, aparent,, n-am pretentia sa ma crezi" are si un inteles peiorativ, ma rog. Ideea e ca conflictul a escaladat cumva si acum ma suna mama si fratele celalalt spunandu-mi ca el intentioneaza sa ma dea afara din casa imediat ce se termina carantina sau anul scolar, ca nu vrea sa mai vorbeasca cu mine, ca eu ma port de parca nu e totul in folosul meu, ca nu mai investeste deloc bani in mine, etc, etc. Da, am incercat sa ma impac, nu a functionat, il cunosc ca persoana si doar sa merg sa-mi cer scuze nu va avea efect, eu as prefera sa pot sa ma mut la camin in Cluj doar ca nu stiu daca pot intra la camin la 14 ani si mai ales daca nu stau la mai mult de 10 km de scoala, sa ma intorc in Moldova chiar nu vreau sa iau in calcul pentru ca, nu vreau sa ma pun sa vorbesc tot ce e pe acolo, dar credeti-ma ca stiu de ce am vrut sa fug de acolo, sa alerg pur si simplu in continuare si sa-i dau ss-uri la fel nu are rost, nu stiu ce pot face, ma puteti ajuta?(inspecial daca aveti si o portita legala sa pot intra cumva la camin)

5 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Vorbeste cu parintii pentru ca ei sa vorbeasca cu fratele tau.
Referitor la camin, asta tu doar poti afla. Vorbeste cu diriginta si spune-i in ce situatie esti, dar roag-o sa nu intreprinda nimic fara stirea ta, deoarece ti-ar face un mare rau daca afla fratele tau. Cred ca la camin nu poti intra fara prezena unui parinte.
Intreb: cum ai ajuns singur in Cluj, la un liceu, dupa cate inteleg, ca nu ai spus, fara sa fie cu tine cineva din familie? Daca responsabilitatea este a fatelui tau, este obligat sa se ocupe de existenta ta in Cluj sau daca nu sa te duca acasa la parinti.
Dupa cum vezi, situatia ta are si o alta conotatie. De aceea iti recomand sa vorbesti cu parintii. Esti la o varsta la care, in Romania, nu poti locui singur. Se numeste abandon.

| IGPI explică (pentru CodrutElian1990):

Pai nu m-ar abandona, ar veni mama probabil sa ma ia si sa ma duca inapoi in Moldova, care stie de toata situatia si e la fel de constienta ca mine ca nu are aproape nicio putere asupra fratelui meu (care e matur in toata firea), si nu, nu sunt la liceu, daca as fi fost nu cred ca era o problema atat de mare intratul la camin, dar iti multumesc enorm pentru timpul alocat sa-mi raspunzi la intrebare, astept sa vad daca mai primesc raspunsuri.

| YoULoVeAnGeL a răspuns (pentru IGPI):

Eu cred ca acest frate al tau este sub orice critica! Nu stiu ce as putea sa zic, dar iti face viata foarte grea din punctul meu de vedere si nu se numeste frate. Nici macar un strain nu te-ar chinui atat de tare. Eu as fugi cat mai repede de el. Oricum. lucrurile in viata se intorc. Si la ce suflet are in el. nu il vad prea bine. Ai grija de tine si fii mai bun ca fratele tau.

| SofiaTeodorescu a răspuns:

Viata la Cluj e grea si scumpa, rabdă pentru viitorul tau pana ajungi la facultate si poti sa stai la camin... poate cunosti pe cineva care are acest hobby si na te ajuta cu pozele, eu la muncă fac 14000 pasi zilnic. Oricum fratele tau e jalnic, posesiv si putin redus mintal.Aa..si nesimțit...probabil face asta ca sa se scape de tine sa nu ii stai in casa sau stiu eu.

| IGPI explică:

As dori sa adaug ca eu nu am probleme fizice, nu am probleme de greutate sau ceva, doar isi doreste (sau isi dorea) el sa fac eu jogging odata ce a aflat si el toate beneficiile practicarii.