| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema in care cea mai buna prietena a mea este cu un baiat de la alta clasa. Ideea este ca eu m-am apropriat de el cu ajutorul ei. Adica daca ea nu ar fi fost eu nu m-as mai fi imprietenit cu el. La inceputul relatiei [cu mult timp in urma, la inceputul semestrului] el ma chema pe skype sa il sfatuiesc despre ce sa faca, eu fiind cel mai bun prieten al ei si daca tot o cunosc de mult timp sa-l ajut si eu. Totul a inceput din a 2a, a3a zi de realtie a lor m-a intrebat daca eu cred ca ea il iubeste pe el. Am incercat sa evit sa raspund, m-am prefacut ca nu aud, dar a insistat si i-am raspus ca nu stiu si ca o sa incerc sa vorbesc cu ea. El a vrut sa se desparta de multe ori de ea dar eu ii tot ziceam sa ii mai dea o sansa, o sansa, ca asa sunt fetele bla bla bla, chestii care sa-l motiveze. Eu acum nu mai vorbesc cu el pe skype, ultima data cand am vorbit a fost acum cateva zile, cand m-a chemat pe skype "sa-l sfatuiesc" in legatura cu ea ca se certau etc. In concluzie eu eram ceva gen."psiholog intre indragostiti" sa zicem laughing. Acum eu nu stiu ce sa mai fac. As vrea sa il evit. El este un tip chiar de treaba si prietenos, nu are fite si respectul intre noi este reciproc, avem o anumita limita, dar daca el ma foloseste doar pentru a-i fii lui bine... mie nu prea imi convine. Sunt sigur ca el nu priveste lucrurile asa si zice "ma el imi este prieten si ma ajuta daca ii cer ajutorul". Deci... dupa ce v-am povestit atat vreau sa ma sfatuiti in legatura cu chestia asta daca sa il evit. si pct. 2. ea mi-a spus sa nu ma mai bag. Adica eu i-am ajutat sa fie de la inceput impreuna. Puteam sa-i zic de mult "eu in locul tau ma desparteam de ea" si ea acum imi zice sa nu ma mai bag. adica eu nu vreau sa ii spun "aha, daca nu mai eram eu intre voi nici nu v-ati m-ai fi bagat in seama acum" pentru ca eu nu privesc pe nimeni de sus. adica daca eu ii zic asa eu cred ca ea va fi ceva de genul "uite si la asta, vai ce sa spun" etc.. cum zice ea laughing. scuze ca este atat de mult de citit oh go on. Daca puteti sa-mi raspundeti va multumesc. P.S: dau funda

Răspuns Câştigător
| sweet22D a răspuns:

Incearca sa il eviti politicos, spune-i ca nu este treaba ta sa te mai bagi intre ei, sa faca ce simte el, sa tina cont si de sentimentele ei, sa discute cu ea despre problemele lor si sa incerce sa le rezolve singuri.

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Suporti adevarul? Iata-l: gest urat din partea ta, caracter infect si multa prostie. Nu-ti meriti prietenii!

| lexzor a răspuns (pentru neutrino):

Cred ca nu stii ce vorbesti. Unde am gresit eu daca el se foloseste de mine?

| neutrino a răspuns (pentru lexzor):

Tu ai cerut un sfat si macar din politete respecta-i pe cei ce te baga in seama. De obicei in fiecare colectiv se gaseste un specimen ca si tine, cu tupeul de a avea mereu dreptate si de o moralitate indoielnica. O noapte buna!