| Thecar a întrebat:

Am o problema mare. De cand eram mic se luau unii de mine de aicea de la bloc. In prezent am 15 ani si am ajuns sa intru la ora 7 in casa ca sa nu ma intalnesc cu aia si mereu cand ma vad cu ei imi dau palme sau ma iau la bataie dar fara niciun motiv, eu nu le-am facut nimic niciodata. Ce au cu mine? M-am gandit sa vin cu niste prieteni sa ii bat dar... dupa ma prind ei odata singur. Apoi m-am gandit sa vb ca ai mei, am vorbit si nu au rezolvat nimic. Acum ma gandeam sa ma duc la politie dar tot asa dupa ce se va intamplat? Chiar nu pot intelege ce au cu mine si cum as putea sa scap. Cu ce sunt eu vinovat? Am ajuns sa am vise noaptea ca ii prind si ii omor sau cand se intampla ceva cu ei si ajung acasa imi vine sa ma arunc pe geam! Nu stiu cum sa rezolv asta(da am incercat si cu vorba buna dar niciun rezultat, nu ma asculta) De ce patesc asta? Imi este tare frica ca o sa fac o prostie, si ma cheama prietenii pe la ora 9 afara eu stau ca fraierul in casa si chiar nu vreau asta. Va rog sa-mi dati un sfat ca nu mai rezist, la 15 ani am ajuns sa am depresii si sa dau cu pumnii in pereti. [ca o chestie eu fac rugby si sunt destul de mare adica in piept dar si in forta (pilier) dar cand vine vroba de ei ma inmoi deoarece mi-e frica de cand avea 9-10 ani si parca m-a traumatizat]. Un sfat bun= funda! Multumesc!

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pacat imi pare rau de tine, ceea ce poti face e sa vorbesti cu cineva care e bagat in legatura cu politia dar sa te cunoasca pe tine asa s-ar ocupa de acei indivizi care te deranjeaza, parintii tai nu te pot ajuta? mai incearca sa le spui problema si daca nu te inteleg atunci ramai in casa si nu mai iesi doar atunci cand iau masuri impotriva golaniilor. Sau poti alege alta varianta mergi acasa cand sunt afara si pui un amic sa filmeze cu mobilul dintr-un loc mai ascuns asa se transforma in proba videoclipul si autoritatiile se vor ocupa de ei sigur.

| RosalinaB a răspuns:

Pune pe un prieten de-al tau sa filmeze si arata si parintilor si la politie

| ravens a răspuns:

Salut este simplu fa karate si ai rezolvat sau daca nu ai timp cursuri cum sa te aperi autoaparare si ai rezolvat.Acuma nu conteaza daca te prind singur intelegi.multa bafta daca esti din Galati te pot ajuta...dar daca nu esti tot incerc

| byka1986 a răspuns:

Salut! Te afli intr-o situatie destul de dificila, iti spun acest lucru din proprie experienta. Din pacate nici eu nu am avut la cine sa apelez, dar am avut norocul ca timpul sa le rezolve pe toate. Cand aveam 12-13 ani aveam aceleasi probleme ca si tine, dar in timp am prins incredere in mine si pur si simplu nu mai mi-a fost frica de "batausi". Faptul ca pe unii dintre ei chiar am putut sa ma razbun a fost ca un bonus. Nu stiu ce sfat sa iti dau pentru ca nici eu la randul meu nu am primit sfaturi. Timpul mi-a rezolvat problemele.Dar vreau sa iti spun ca nu esti singurul care a trecut prin astfel de experiente. Cel mai bine este sa vorbesti din nou cu ai tai si sa le explici cat de grava este pentru tine aceasta problema. Parintii sunt cei mai buni prieteni pe care ii poti avea.