| AtIr a întrebat:

Am o problema mare.Sunt fata si sunt foarte paroasa. Vreau sa merg la strand...si am par pe burta, sani si spate.Cu ce sa ma epilez? E bine crema veet? Dau funda

Răspuns Câştigător
| PandicorniiExistă a răspuns:

Mai bine foloseste decolorant, daca folosesti crema sau lama, parul se va indesii si va devenii mai negru. happy

3 răspunsuri:
| Exeemii a răspuns:

Mai bine mergi la salon. Stiu ca e mai scump, dar n-o sa iti creasca repede deloc :/.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU prea este normal...

NU ai precizat ce era mai IMPORTANT : dacă părul este blond ( care, de obicei, este subţire ) sau negru ( care, de obicei, este gros )!

Dacă este păr blond ( fir subţire ) atunci NU este nici o "problemă" - te complexezi degeaba!
Personal cunosc o fată care are ( aproape ) pe tot corpul astfel de păr, dar NU este deranjant şi nici inestetic!

În schimb, dacă este vorba despre fire de păr negre şi groase, atunci, cel mai probabil, este vorba de HIRSUTISM :(

De asemenea, este posibil să ai S.O.P. ( ovare polichistice )...
http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

Oricum, TREBUIE identificată cauza acesteia şi apoi vei primi tratamentul adecvat!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.romedic.ro/hirsutismul

http://www.csid.ro/health/hirsutismul-la-femei-cauze-si-tratament-4350486/

http://www.divahair.ro/......_tratament

Deci, poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( ovare polichistice/SOP, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană ( sau una vaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| TheRealDaniel a răspuns:

Ce fata are par pe saniiii? bleah