| Laura B. a întrebat:

Bunaa! Va rog frumos sa ma ajutati! Am 14 ani, si sunt bruneta naturala. Problema este ca sunt destul de "paroasa", adica am foarte mult par si pe mainii, e brunet si destul de mare. Vreau sa spun ca nu m-am epilat niciodata. O alta problema ar fi ca am foarte mult par si pe burta si in zona buricului. Adica vreau sa spun ca imi este foarte jena vara cand merg la strand si port costum de baie. Sincer nu stiu ce sa fac. Va rog sa-mi dati niste sfaturi. [dau fundita]
Multumesc din suflet! :*

Răspuns Câştigător
| fashionaddict a răspuns:

O metoda ar fi sa iti cumperi decolorant(nu e scump deloc 7lei+oxidant 2 lei-sa fie de 6% sau mai mic)si sa iti decolorezi parul.Sa nu il lasi prea mult ~5-6 min.
sau
Poti merge la un salon de cosmetica si sa ti-l epilezi.
SA NU TI-L RAZI CU LAMA, ca o sa iti creasca mai negru si mai des.Eu asa am patit.
Eu pe burta, maini si "mustata" folosesc decolorant. Iar pe picioare merg la salon sau ma fac cu epilatorul.
Bafta!

12 răspunsuri:
| beka a răspuns:

Draga mea lasa cremele si decolorantul:-j du-te frumos la farmacie ia 2-3 pachetzele de ceara calda si fa-te si p burta si pe maini:), in cateva luni (max 1 an)incepe sa se rareasca;)) oricate metode ai incerca asta ii ce mai buna, o sa ai o piele frumoasa fina si fara par:x
http://www.dietapan.ro/image/b59/590011.jpg
asa arata ceara de care ti-am zis ii foarte buna si nu-i lipicioasa(8 lei)

| Sოﺁℓε a răspuns:

Te poti epila de pe acum oricum nu trebuie sa iti fie rusine la mine nu se vede ca am par e blond desi si eu sunt satena nu blonda parul imi e blond si u am nici mustata daca nu vre sa te epilezi lasa-te asa ca nu arata ca o gorile parerea mea sau arati?laughing glm

| Butsilee a răspuns:

Stai linistita laughing toata lumea are parwinking daca vrei si te simti nasolthinking epileaza`te dar te par nu scapi pana mori [nimeni nu scapa]laughing doar daca te epilezi definitiv ceea ce este costisitor :-s

| Mya a răspuns:

Desi ai doar 14 ani, daca este atat de vizibil, ai putea totusi sa incepi sa te epilezi...ca se intampla acum, ori peste 2 ani, tot acelasi lucru il vei face.In tot cazul, atunci cand te vei hotari, sa fie prin smulgere, nu radere.

| addflo a răspuns:

Din cate am observat si la cateva prietene de-ale mele dupa pubertate vei avea mai putin par. E normal la varsta ta si mai ales ca esti bruneta. Excesul de hormoni isi spune cuvantul happy
Nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji (pe termen lung), dar ca sa fii 100% linistita poti merge la un ginecolog.

| RoxiutzaRux a răspuns:

Si mie mi se intampla la fel. pe maini. dar e de la mama naturalaughing. ink nu m-am gandit la epilare. poate in timp!:happy

| Rose_2860 a răspuns:

Ori te epilezi ori iti dai des cu apa oxigenata pe el, ca se mai deschide.

| TheBlueButterfly a răspuns:

Epileaza-l cu ceara sau decoloreaza-l cu decolorant pentru parwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te as sfatui sa te duci la endocrinolog si apoi la ginecolog, ei sigur te vor ajuta

| Mădălina_2296 a răspuns:

La fel am si eu pe maini, chiar nu e o mare problema.
Daca te deranjeaza ff tare il poti lua cu crema epilatoare, dar cand creste la loc, creste mult mai des si negru. Daca te tine incearca epilatorul.
In zona burtii iti poti lua parul cu crema, e buna...
Succes :*

| sorynna03 a răspuns:

Sfatul meu ar fi daca doresti sa te epilezi, sa te duci la salon, nu sa te faci singura pentru ca te poti arde (chiar daca e crema). La salon te face cu ceara dar nu doare tare, este o durere suportabila, nu e foarte scump, si iti creste parul in cateva saptamani, si cu timpul se rareste si va creste intr-un timp mai lung.

| Liliak a răspuns:

Foloseste pe maini, buric crema depilatoare, eu folosesc de la farmec, pe restul corpului epilatorul.este o mare prostie ca parul creste si mai negru...eu sunt bruneta, dupa nastere din cauza hormonilor m-a navalit parul negru pe maini si burta, am folosit crema epilatoare si cred ca nu mai creste asa negru si des. epileaza-te acasa cu incredere macar pe timp de vara, cu timpul parul se mai rareste si decoloreaza, intre timp tu trebuie sa arati bine acum in tinerete, caci la batranete cade(parul)de la sine.bafta si sa fii frumoasa.