| NonZarek a întrebat:

Am o problema serioasa, am o masea gaurita si trebuie sa ma duc sa imi puna plomba, dar problema e in felul urmator.
De la o varsta (11-12 ani in sus) am inceput sa imi fac ca un fel de greata, nu imi vine sa vomit, doar imi fac greata si tusesc stiti voi cum cand iti faci greata.
Asta cand merg la dentist si trebuie sa deschid gura si sa imi umble in gura, atunci imi fac greata.
Ce as putea sa fac sa nu mai fac acest lucru? Exista medicament sau? Ca este deranjant si impiedica medicul sa lucre, precizez ca nu pot nici apa de gura sa o suport, imi fac greata doar cand miros.
Multumesc

Răspuns Câştigător
| AlexSalling a răspuns:

Dragul meu, daca iti vine greata dar nu vomiti, du-te si suporta acea ora pana iti pune plomba. A avea greata in gat sau in gura, este o problema pe care din pacate nu o prea poti trata, nu ai ce sa-i faci. Doar un medic specialist ar putea sa iti spuna daca se poate face ceva sau daca exista vreun medicament. Ar trebui sa descopere de la ce iti vine acea greata, chiar daca tu mirosi ceva si iti vine, de ce se intampla asta. Este destul de complicat. Alta solutie, ar fi ca sa respiri pe gura pe durata interventiei, chiar daca stomatologul se poate supara. Spune-i ca nu poti respira pe nas caci iti vine rau si gata. Trebuie sa accepte. Acum, daca iti vine greata si in gura si este insuportabila, mai nu risca. Ai mai fost la stomatolog inainte? Ti-a mai umblat in gura (cu tot cu greata) si a reusit sa termine interventiile?

| NonZarek explică (pentru AlexSalling):

Da, faza e ca la inceput timp de 5 minute imi vine aceasta greata, apoi numai am treaba dar sunt cazuri cand toata ora imi fac greata

| AlexSalling a răspuns (pentru NonZarek):

Daca pana azi (de pe cand aveai 11-12 ani) nu ai incercat sa rezolvi asta cu greata, ma gandesc ca nu vei reusi sa o rezolvi de pe o zi pe alta. Chiar daca este deranjant, incearca sa mai rezisti putin pana termina ce are de facut.