| anonim123456 a întrebat:

Salut, am o problema si indraznesc sa sper ca voi ma puteti ajuta
deci eu am 13 ani si sunt fata sau asa ar trebui... deci, mai clar ma comport ca un dobitoc: ragai, injur, port haine largi, mereu blugi/pantaloni de trening, imi prind MEREU parul in coada straight face eu nu vreau sa mai fiu asa vreau sa ma schimb
dar faza e ca nu pot.adica am citit si pe net si de la mai multi am auzit "stai cu fetele, invata de la ele" blablabla chatterbox dar mi-e imposibil pentru ca la mine in clasa sunt NUMAI fete baietoase toate poarta haine de baieti si toate isi poarta parul intr-o coada.mai e o diferenta intre mine si ele ca eu stau cu baietii dar ele vor sa se dea mai ca vaii ele de domnisoare sunt, dar si ele arata ca nise baietoi.injura.ce sa mai. sunt intr-o clasa de dobitoci si de aceea imi e fff greu sa ma schimb sad dar cand merg la niste verisoare de ale mele (mai mari ca mine)si le vad atat de aranjate, atat de finute, vorbesc atat de frumos, imi vine si mie sa ma comport asa, dar cand merg la scoala totul se strica angry ce sa fac? chiar nu mai vreau sa fiu asa. vreau sa fiu O FATA. love struck
multumesc celor care au citit atat si care vor sa ma ajute

Răspuns Câştigător
| kitishor a răspuns:

Buna! happy Te inteleg. Deci primul pas e :
1. Cand cineva te enerveza ( sau cand injuri tu ) te abtii si la zambesti in coltul gurii. Stiu ca e ciudat, dar asa arati lumii ca te schimbi si ca nu te enervezi prea usor.
2. (Daca) nu iti lasi unghiile sa creasca lasa-le, si fa-ti o manichiura eleganta ( fara sau cu oja, cum vrei tu ).
3. Sa iti cumperi si sa porti haine normale pentru o fata ( nu de alea de pitipoanca sau de baiat ). happy
4. Sa fi rafinata, sa vorbesti frumos, sa saluti, sa ai o voce calda ( adica sa vorbesti rar si duios ) ca si cand ai spune o poveste love struck
5. Nu trebuie neaparat sa nu iti prinzi parul in coada! Prindeti-l, dar nu mereu. cateva zile parul intr-o codita impletita intr-o parte, daca nu stii, poate mama ta.sa-ti ondulezi parul.(poate, dar nu mereu ca o sa ti-l arzi big grin ) niste coafuri feminine. Sa nu iti ti parul dezlegat mereu pentru. ca asta da semne ca esti mai baietoasa.
6. Sa nu iti tii parul in ochi. Prindeti-l cu o cordeluta, agrafe.
7. Poti sa porti rochite, albastre, rosii, cum vrei tu. Pantofiori draguti, balerini.
8. Sa nu mai porti haine largi! Poti sa porti coliere, lanticuri, inele, cercei draguti, esarfe si multe altele.
9. Nu trebuie sa fi foarte " stralucitoare" in materie de haine. Cand e cald poti purta blugi scurti, pantaloni scurti. Sa nu te sfiiesti sa porti camasi! Poarta-le cu bun gust : stranse cu o curea. si multe altele.
10. Si pentru ca 10 e cu noroc, bafta multa si sper sa fi super eleganta, sa fi cum iti doresti, pentru. ca si eu m-am confruntat cu asta si stiu cum este, dar crede-ma, o sa dea roade! :X

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pai gandeste-te ca vei fi cuminte si tot ceea ce faci rau dai la o parte, fii pozitiva si asa ai sa vezi ca totul va fi bine te gandesti ca vei fi cuminte fara injuraturi, ragaituri si chestii obscene.

| Andreea19Alina a răspuns:

Incepe sa te schimbi incetul cu incetul.asa iti va fi mai usor si nici nu iti vei da seama cand o sa fii ca verisoarele tale.Ai putea sa incepi prin a nu-ti mai prinde parul intr-o coada in fiecare zii, lasa-l liber. Dupa un timp sa incerci sa mai porti si altceva in afara de trening sau haine largi etc.si tot asa, odata la putin timp o schimbare.Incerca!

| kitishor a răspuns:

Ah da! Si daca faci ce ti-am scris mai jos, atunci o sa fi un exemplu, cum sunt si verisoarele tale!

| Jenny23 a răspuns:

Auzi, nu vrei sa vb pe id meu ca n-am chef sa scriu aici. Iti trimit un mesaj.

| anonim123456 explică (pentru Jenny23):

Multumesc mult ca vrei sa ma ajuti.ti-am bagat id-ul

| ZoeyMe a răspuns:

Pai sincer mie mi se pare ca esti mai OK asa decat cum vrei sa te faci.Adica sa fi o amarata de fitoasa... Poate asa iti vine sa fi acum, nu e nici o problema, cand vei fi mai mare sunt sigura ca nu te vei mai comporta asa.Doar sa o iei mai usor cu injuraturile.

| anonim123456 explică (pentru ZoeyMe):

Nu vreau sa ma fac fitoasa. vreau sa fiu feminina.e o mare diferenta.

| bLacKBuTteRfLy_4749 a răspuns:

Cred ca si eu as putea spune ca sunt intr-o situatie asemanatoare tie... Imi place sa port haine largi, injur, beau etc., dar nu intotdeauna. Asta pentru ca eu mereu mi-am dorit sa fiu baiat. E ciudat, dar am observat ca fetele baietoase au caracter de aur. In fine, deci daca cumva problema ta reala e ca ti-e frica de ceea ce zic cei din afara cercului tau de prieteni, sa stii ca fiecare e cu ce-l doare. Nu conteaza sa fii cum vor altii, trebuie sa te simti bine in pielea ta.
Dar, mai e un lucru: de ce sa iti arunci frumusetea cand Dumnezeu te-a dat femeie? Asta ma impiedica sa fiu mereu ''baiat''. Nu e nevoie sa iti schimbi anturajul, daca chiar iti doresti o schimbare. Prima data, incearca sa iti lasi parul liber. Penseaza-te, foloseste un rimel. Injuraturile nu sunt grave, pana si o doamna vorbeste porcos. Dar incet incet, vazand cateva schimbari fizice la tine, te vei opri din a le mai folosi atat de des. Exista haine largi pentru femei. nu e nevoie sa porti chestii de baieti. Si i-ati si o bluzica roz. Pariu ca o sa o porti rar, dar asa, de inceput, merge. happy
Si petrece mai mult timp cu verisoarele tale. happy sigur asta o sa te ajutewinking

| Totalik a răspuns:

Pai parerea mea este sa te imprietenesti cu cateva fete si sa iti faci un anturaj sa stai cufetele din scoala ta, sa iesi cu ele la film la o plimbare chestii pe care le fac fetele eu asta cred ca ar fi cel mai bine. Sau incearca sa vorbesti cu mama ta poate ea iti va da mai multe sfaturi fiin femeie si mama. Sper ca ti-am fost de folos.

| Trollx3 a răspuns:

Anturajul,draga...incearca sa-l schimbi.
Adica : - incearca sa nu petreci prea mult timp cu cei din clasa ta(stiu ca e greu, dar...asta e)
- vorbeste cu verisoarele tale despre asta, ele ar trebui sa stie mai bine.^^
Baftã!

| marutza12 a răspuns:

O, stiu e nasol! am trecut si eu prin asta.In primul rand fiecare mai scoate o injuratura in gura.e normal.dar incearca sa te gandesti mai bine la ce zici.2 cand treci pe straa incearca sa vezi cum sunt imbracate si celelalte fete sau ia-ti reviste de moda. daca nu reusesti inseamna ca asta e felul tau, nu e o rusine! iti spun mai multe lucruri mai incolo! pa