| lunarwolf a întrebat:

Salut.
Am o situatie destul de complicata... dar sa incep cu inceputul.
In clasa mea sunt doi tipi total diferiti [ma rog, fac glumele alea de tractoristi asemanatoare], care sunt amici extrem de buni. Dar cel cu care este el prieten are ceva cu mine, ma critica non-stop si nu trece zi in care sa nu plang datorita comentariilor lui idioate. Si timpul a facut ca eu si V. sa devenim cei mai buni prieteni. Adica, el e genul de baiat care, chiar daca esti in cea mai adanca depresie, te face sa razi cu lacrimi.
El s-a imprietenit, de asemenea, si cu c***a clasei, pe care nimeni nu o suporta. Si toti m-au rugat pe mine sa vorbesc cu el, sa ii deschid ochii, blah blah. In postura de 'bf', am considerat ca cel mai bine ar fi fost sa discut cu el, deci am facut-o. Si totul a decurs bine; nu mai sta cu tipa aia [ma rog, intre timp au aparut niste zvonuri cum ca ei ar fi fost impreuna, eu i-am crezut pe ceilalti idioti din clasa, l-am intrebat si pe el si tot nega; asa au inceput conflictele intre mine si V.]. Dupa ce scandalul cu c***a s-a terminat, a inceput altceva...
Faza e ca V. sta mai tot timpul cu gasca mea, si cum unde e el, vine si gura-sparta ala, ieri m-am pomenit cu el pe cap. A inceput sa ma critice si eu cu V. ne-am certat.
Azi, au inceput sa faca glume proaste... iar V. nu-mi mai lua apararea, ci contribuia si el la glumele astea. Asta dupa ce la engleza m-a intrebat de 50 de mii de ori daca mai sunt suparata pe el. Zilele astea am fost cam sictirita si l-am tratat cu dispret, imi varsam nervii pe el. Revenind la glume proaste...de exemplu, a venit gura-sparta, a facut niste glume, eu m-am infipt la gatu' lui si s-a potolit; apoi a inceput din nou, iar V. era in spatele lui, razand, ceea ce chiar m-a deranjat.
Am incercat sa abordez situatia inteligent, cu calm; deci mi-am luat o carte si m-am dus in cel mai indepartat colt al clasei. A venit V. singur de data asta, facand pe maimutoiul. Mi-a mazgalit cartea cu un pix verde, apoi a ridicat un ghiozdan deasupra mea [eu fiind cu spatele la clasa, ca sa nu-i vad mecla, ca altfel il rupeam in bataie], incepea sa-mi puna porecle...
Asa a continuat toata ziua, pana cand, la sfarsit, cand sa ies din clasa, s-a protapit in fata mea si deschisese gura ca sa zica ceva; dar eu m-am uitat urat la el si am plecat.

Mi se pare ciudat cum se comporta. De exemplu, pe mess vorbeste foarte matur, daca am probleme ma ajuta, isi arata latura sentimentala, daca pot zice asa, ma sustine si totusi ma face sa rad.
Cand e cu amicii, face glume. Insa pana acum nu s-a intamplat sa faca pe seama mea, caci NOI faceam pe seama celorlalti.

Am patru intrebari :
1. Cum pot sa ma razbun pe gura-sparta? [vreau ceva ingenios, dar nu foarte greu, ca idei gen : trage-i scaunul de sub fund mi-au venit si mie]
2. E V. un amic adevarat?
3. Are mai multe fete, sau se comporta asa, doar ca sa impresioneze?
4. Ce l-a apucat zilele astea?straight face
5. Sa fiu in continuare buna amica cu el, sau sa nu-l mai bag in seama?
6. Se razbuna oare cu tacerea pentru astea cateva zile cat l-am facut sa 'sufere'? [mi-a zis ca l-am facut sa se simta aiurea]

[ P. S. : Daca eu nu-l bag in seama, el nici atat, pe mine!]

Va multumesc pentru timpul acordat citirii romanului meu. Sper sa-mi fie de ajutor sfaturile voastre!

3 răspunsuri:
| White13 a răspuns:

Pai, poate vrea sa se dea mare, oarecum, fata de prietenii/cunostintele lui. Inceraca sa ii acorzi timp sa isi revina, nu te razbuna pe el, si trateaza-l cu o oarecare indiferenta. Adica vorbeste cu el, dar chestii nesemnificative, cum ar fi:"Ce faci?" tu ii raspunzi "Bine" si atat, nu il iei cu:"Bine, tu?". Asa o sa isi dea seama ca greseste si o sa isi reviziuasca comportamentul.Nu deschide tu subiectele de discutie, lasa-l pe el si raspunde-i scurt si la obiect. Crede-ma functioneaza, cel putin la mine a functionat, si eu am fost in situatia asta.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu una l'as da dracului zau de nu.si l'as si pocni pentru fiecare gluma idioata.suntem prieteni? deci ne respectam.nu ne batem joc unii de altii.eu nici amicului meu nu ii permit glume tampite.cand vad ca exagereaza ii spun ca ii dau cu bocancii in oo si se potoleste.crede'ma,une piciorul in prag.nu ii permite sa isi bata joc. daca in fata lor se poarta asa si cu tine altfel nu iti e prieten adevarat

| User252426 a răspuns:

Pe gură spartă scuipă-l în gură