| GFGaskO a întrebat:

Salut..am ramas repetent din cauza absentelor anul asta...ce spuneti mai are rost sa mai repet anul din nou, suunt in cl.a9.a

Răspuns Câştigător
| Bonotralalala a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa repeti clasa a 9-a si sa termini macar 10 clase. Conteaza foarte mult. Daca ramai asa vei pierde multe oportunitati. Cunosc persoane si am avut si colegi care au ramas repetenti si au ramas cu capul sus! Nu mai lipsi de la scoala.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ce naiba de intrebare e asta? Normal ca trebuie sa-l repeti. Sunt obligatorii 10 clase.

| Fatamuntilor a răspuns:

Invatamantul obilgatoriu in Romania este de 10 clase.
Va trebui sa repeti anul!

| anamariarot a răspuns:

Bineînțeles că are rost... Repetă acum cât ești tânăr, cât ai capacitatea de a reține informațiile mult mai ușor. E o decizie de pe urma căreia poți suferi toată viața.

| Gonrax a răspuns:

Da, logic, din păcate vei fi nevoit să repeți, pentru că doar cu 8 clase nu o să găsești job niciodată

| loreleis a răspuns:

Salut. Sfatul meu e să nu îți repeți clasa fiindcă, stai și gândește-te. Se merită? Să repeți aceleași ore, aceași materie încă odată? Dacă ai făcut absențe, le mai faci încă odată pentru clasa asta. Hmm, dacă găsești cumva alt profil la care să te muți, unul mai favorabil pentru tine și dorești să o iei de la 0, să începi clasa respectivă de pe clasa a 9-a, hei, așa nu ai nimic de pierdut. Însă, tu alegi ce îi mai bine pentru tine. Cum am mai zis, sfatul meu e să nu îți irosești timpul pentru aceleași lecții și plictiseală încă odată.