| FlorentinAlexandru2003 a întrebat:

Daca directorul liceului imi îngheata anul școlar din cauza absențelor (motivate) cu drept de inscriere anul viitor in aceeași clasa. (Adica practic ma lasa repetent). Daca eu ma mut la privat voi mai ramane cu anul inghetat sau imi pot continua linistit anul scolar la privat?

3 răspunsuri:
| Nume6 a răspuns:

La privat e privat, faci ce vrei, la privat fiecare director de scoala isi are regulile lui paralele cu regulile unei scoli de la stat.

| FlorentinAlexandru2003 explică (pentru Nume6):

Nu ai inteles. Eu acum sunt la liceu de stat si risc sa mi se inghete anul scolar. Daca ma mut la privat scap de acest lucru? Adica pot continua li istit anul scolar acolo?

| Trustmotorcy a răspuns:

Nu te vei putea muta cu absențe atât de multe și cu situația în care anul va trebui să fie înghețat.

Indiferent că sunt motivate sau nu, chiar și din motive medicale.
Chiar dacă ai absențe motivate, se ia în considerare că ai pierdut o mare parte din materia predată.

Rămâne la alegerea directorului, evident se pot mușamaliza astfel de lucruri, dar nu cred că se riscă el.