| Tudor23232323 a întrebat:

Am si eu niste probleme care din păcate pentru mine sunt destul de mari am nevoie de foarte mare ajutor!
De aproximativ 1 an m-am mutat undeva in strainatate si lucrul asta mi-a schimbat viața complet deoarece sunt adolescent, inainte eram un om perfect normal nu eram stresat, eram mereu vesel, faceam lumea sa rada, aveam mereu energie, dar de cand sunt aici nu mai am energie si mai ales nu ma pot concentra, sunt mereu cu capul in nori, nu ma mai pot integra ca inainte, fac multe greseli si mereu cand vreau sa fac ceva imi este frica de a face acel lucru din motivul ca imi este frica ca gresesc... Nu mai am incredere in mine, nu ma mai pot concentra, fac lucruri stupide din cand in cand fara sa vreau deci chiar nu stiu ce mi s-a întâmplat.Așa dintr-o dată, mereu ma pierd, am impresia ca nu pot fi ca ceilalti, ca nu pot face nimic ca sunt degeaba si mai ales că orice loc de munca pe cat de usor ar fi mi se pare foarte greu si cred ca nu pot duce o sarcina pana la capat deoarece sunt incapabil. Dati-mi un sfat bun va rog, nu mai stiu ce sa fac cu viata mea, totul s-a schimbat dintr-o dată si daca puteti sa imi spuneti daca in cazul asta este nevoie de doctor sau psiholog si cum pot reveni la normal

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu ar fi rău să mergi la un psiholog, nu toată lumea se adaptează ușor la un alt stil de viață.

| alina2k18 a răspuns:

Daca ai posibilitate poti face psihoterapie, o sa te invete cum sa treci peste starile astea, cum sa capeti mai multa incredere in tine, etc.
Sunt oameni specializati pe asa ceva, cu asta se ocupa.