| Eli2000 a întrebat:

Ce sa fac? Va rog sa imi cititi povestea si sa ma ajutati cu un sfat. Acum 2 ani am fost impreuna cu un baiat A. in tabara. Eram destul de mici de aceea nu am fost ca alte "cupluri": ne rezumam doar la imbratisari si protectie. Prin ianuarie al aceluiasi an ne-am despartit, dar eu tot aveam sentimente. Intre timp, A. s-a schimbat: a inceput sa fie numai dupa fete etc. (Cls. VI!). La inceputul anului scolar am scapat de tot de dragostea pentru el ( chiar daca imi voi aminti mereu de el, a fost totusi primul iubit). Prin octombrie, diriga se hotaraste sa ne mute din banci deoarece era galagie la ora. Pe mine m-a mutat langa A. ( eram foarte fericita deoarece inca mai eram prieteni) Sii, peste cateva zile realizez ca il IUBESC! "Plangeam" serile si noptile deoarece nu puteam sa il scot din minte (precizez ca PLANGEAM este scris intre ghilimele) Vorbeam tot timpul in ore cu el, despre orice, nu mai eram atenta, eram cu capul in nori… In curand am realizat ca ma transform in A. Diriga a observat ca A. ma schimbase total, asa ca s-a hotarat sa ma mute. Eu nu sunt genul care sta in gasti si chestii din-astea. Eu stau cu 2, 3 fete cu care ma inteleg bine. Problema era ca A. nu le suporta pe prietenele mele. Acum, A. a inceput sa se poarte destul de urat cu mine, deoarece se crede cel mai smecher ( de fapt este doar un fraier care copiaza) ex: cand ma duc sa ii zic ceva, nu ma mai baga in seama; mereu cand am nevoie de ceva, spune ca nu are sau nu poate etc.; in timpul a catorva ore l-am prins ca arunca cu hartii in mine; ma barfeste ( aratandu-ma cu degetul; recunosc ca asta am VAZUT-O doar o data) etc. A devenit un nesimtit si nu il mai suport! Ce sa fac sa scap de persoana lui( nu imi mai place de el!) As vrea sa se termine acest cosmar, in care fostul iubit ( apoi devenit cel mai bun prieten) isi bate joc in halul asta de mine!

15 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Fa-l "puta mica". El de fapt nu-i un tip smecher ci unul super-complexat. Are nevoie de atentie ca de aer, altfel se ofileste.
Plan de bataie: ai zis ca ai scazut in randament si, banuiesc eu, ai rezultate mai proaste la invatatura. Intrebarea mea este, la ce te afecteaza cel tare aceasta schimbare? Si nu ai un coleg tare la materia respectiva. Preferabil coleg, pentru ca asa se pune strategia mea in lucru: te duci sa vorbesti cu el, ii spui ca esti nemultumita de rezultatele la materia respectiva, vrei sa recuperezi si il rogi sa te ajute. Mai departe tine de tine, poate imbini si placutul cu utilul.

| Eli2000 explică (pentru Zenithf):

Nu am scazut la invatatura ( nu ca ma laud sau ceva), chiar am mai progresat, avand in vere rezultatele mele la concursuri si scoala )

| Zenithf a răspuns (pentru Eli2000):

Scuze, dar asa am dedus cand ai zis ca, atunci cand ai stat cu el in banca, ti-a scazut atentia la ore. Oricum, sfatul ramane valabil, doar ca in loc sa-i ceri ajutorul, vei putea sa dezbati unele subiecte, pentru "perfectionare reciproca". Chiar ar folosi, poate veti gasi amandoi chestii ce v-au scapat altfel atentiei, si apoi poate vei gasi ca este si placut sa discuti cu cineva de acelasi calibru.

| Eli2000 explică (pentru Zenithf):

Ai dreptate, pe atunci cand stateam cu el in banca mai scazusem, dar acum, de cand m-a mutat diriga (de la inceputul semestrului) am inceput sa fiu mai atenta si sa ajung din nou la fel ca inainte.

| mona a răspuns:

Ignora-l si asta il va durea cel mai tare

| consilierultau001 a răspuns:

Cea mai buna varianta este sa iti faci un alt iubit, prin asta ii dovedesti ca chiar nu mai ai ninic pentru el si ca iti este indiferent. Poti chiar sa rogi un coleg sa joace rolul de prieten pana ai sa vezi ca incepe el sa te bage in seama moment in care tu il vei respinge si atata tot. Succes!

| zurick a răspuns:

Incearca sa-l ignori, probabil face asta ca sa te enerveze, deci nu-i da motiv sa se bucure.Prefa-te ca nu-l vezi, nu-l auzi, ca efectiv nu te intereseaza persoana lui.Probabil te place si nu vrea sa observi si de aceia si-a schimbat comportamntul.

| Zabbyel a răspuns:

"A" happy mutate din scoala / mergi in alta clasa "A" happy "A" sau stai ca o sa se potoleasca el odata si odata."A"laughing

| Eli2000 explică (pentru Zabbyel):

Sper sa se potoleasca, dar pana acum nu da semne. Plus ca el face meditatii cu diriga, asa ca nu ii va face observatie vreodata

| BSwwatch a răspuns:

Tot mica esti si acum,si el un fraier mic, care mai si copiaza, este "necioplit" ne educat, ce sa-i ceri?! ignora-l ingnoranta este o arma redutabila, doar nu ai sa-l omori ca sa scapi de el.

| AriantheLissa a răspuns:

Draga mea, un baiat care se comporta astfel cu o fata inseamna ca e un mare BOU. Iar toate acestea se intampla doar din cauza ïnvidiei". Insa, pot fi si cazuri in care baietii fac acest fel de gesturi cand sunt gelosi, deoarece respectiva ata nu-i baga in seama. Ca sa scapi de el, va trebui sa-l jignesti atat fizic cat si moral. Iti spun eu ca dupa cateva vorbe bine gandite, te va lasa in pace happy Daca mai ai nevoie de ajutor, mai intreaba-ma big grin

| Rockafellas a răspuns:

Buna. Cel mai bine trateaza-l cu indiferenta, daca iti face rau, prefate ca nu vezi si ca nu te afecteaza. El face chestia asta probabil pentru ca te place si vrea sa ii dai atentie, la varste fragede si baietii si fetele au foarte mari deviatii de comportament nestiind sa isi exprime sentimentele. Este o parere. Bafta

| Eli2000 explică (pentru Rockafellas):

Nu ma place, te asigur. El are multe fete la picioare (da, auzi bine, un nesimtit ca asta are multe fete la picioare), si sta cu ele tot timpul ( le schimba zilnic laughing aproape) dar cuulmea este ca profita de mine. Urasc acest lucru, dar nu ma pot schimba, acesta este felul meu, sa ii ajut pe toti.

| Tudormatei a răspuns:

Iti sugerez sa-l uiti, am mai trecut si eu prin din astea cu fetele.

| delyaaaaaa a răspuns:

Iti spun eu ce sa faci...Ce-a mai buna solutie e sa il ignori, sa nu ii mai dai importanta si sa nu il bagi in seama