| Mytza85 a întrebat:

Salut,am si eu o intrebare pentru cunoscatori.La banchetul de final de clasa a 8-a, sunt bauturi alcolice la indemana elevilor sau depinde de la banchet la banchet?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca sunt bauturi alcoolice, cateva sampanii, 2-3 sticle cu vin, cateva beri, si 1-2 sticle cu whinsky/angeli si chestii de genul, daca nu sunt, sigur va lua cineva, nu sunteti voi asa ingerasi.

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

E gresit! Noi am avut banchet din clasa a-8-a,masa fara bauturi alcoolice, doar sucuri diverse si ape minerale! Tot banchetul a fost supravegheat de parinti si profesori!

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Elevii care nu au implinit varsta de 18 ani nu au voie sa bea bauturi alcoolice pentru ca organismul si sanatatea lor nu le permite sa faca fata! Asa ca banchetul sa va face fara bauturi alcoolice, doar sucurul naturale din arome diferite si apa minerala!

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e amuzant! Am avut un coleg si a avut o bautura la el pe furis si si-a facut rau si si-a vomitat tot si a ajuns la spital!

| anonim_4396 a răspuns (pentru untu):

Pai daca nu stie cum sa puna stop la gura, normal si perfect logic ca i-a fost rau, bei odata dar cumpatat nu sa te bea ea pe tine,

25 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bauturile alcoolice nu sunt permise pana la varsta de 18 ani!

| Nitroblast a răspuns (pentru Violleta2022):

Spune-le asta vanzatorilor care au in interes doar sa incaseze, ignorand urmarile ce pot aparea in urma faptei lor ( la fel si la tigari ).

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nitroblast):

Dar profesorii unde sunt?
Ca banchetul se face in prezenta lor, nu?

| Nitroblast a răspuns (pentru Violleta2022):

Profesorii? Cred ca am scris in al doilea raspuns pe thread-ul asta unde sunt. Sunt dar...nu sunt.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nitroblast):

Eu ma astept ca copii astia sa fie supravegheati de acesti profesori!
Copii mei au terminat scoala generala si liceul in strainatate si aici, pana la varsta de 18 ani nu se permite consumuld e alcool si nici macar nu au voei in magazinele unde se vinde alcool.
Aici, profesorii au fost prezenti la banchete si copii au fost supravegheati foarte strict.
In Romania nu-i la fel?
Daca se intampla ceva si unul se imbata, cade pe jos si-si sparge capul, cine raspunde? Nu profesorii care ar fi trebuit sa-i supravegheze?

| Nitroblast a răspuns (pentru Violleta2022):

Pfff iarta-ma Doamne pentru ce zic:
Din pacate nu si-a spart nimeni capul de la bautura (cel putin prin zona mea), ca daca se intampla, o perioada erau soimi si bufnite profesorii la capitolul asta.
Daca nu ma insel, e pe propria raspundere ce facem. Nu ar fi treaba profesorilor ca se aduce alcoolul, nu ar fi treaba profesorilor ca se imbata, etc.

Daca ar fi sa o luam dupa niste principii morale dupa care AR TREBUI sa fie ghidati si dascalii, s-ar baga in viata adolescentilor CHIAR DACA nu e treaba lor si le-ar zice "mai copilule, nu e bine, daxa patesti ceva" / "ce castigi din asta" sau macar o simpla confiscare a sticlei primejdioase. Nope. Nu am intalnit din pacate. De aia nu le mai e frica nici elevilor de profesori, ii stiu ca nu se baga.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum sa fie bre bauturi alcoolice la indemana la niste copii de 13-14 ani?

| Nitroblast a răspuns (pentru suntserios):

Bine ai venit in generatia lor in care dintr-a 7-a deja merg la chefuri si se imbata pana isi vomita ficatii pe perna.
Viitorul tarii e in mainile lor, nu? Apoi, cred ca o sa avem probleme tare mari.

| suntserios a răspuns (pentru Nitroblast):

Treaba loc ce fac ei... dar totusi bachetele sunt organizate si de parinti si profesori... aia au un pic de minte

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Banchetele de parinti?laughing))))))) De asa ceva mai rar aud rolling on the floor
Vin 3 profesori garantat, si doar atat, ce parinti fratilor, ii duce gen la Bran/Brasov/Rasnov/Predeal si etc, vine tata mare la ei, sa le perturbe petrecerea, iti spun eu ca bauturi garantat i-au, 5-6 sticle cu vin 100%, 1 cu whinsky, si cateva sticle cu bere, hai ma sa fim seriosi, pe tine nu te lasau parintii sa bei la un banchet, o gura de sampanie gen, si niste vin? Ce copil cuminte ai fost ma tu.Hah.
Am fost pana acum, la cateva zeci de banchete, atat la scoli generale cat si la licee, cu statia si etc, nu am vazut pe unu al focului sa nu bea macar o bere, imposibil ma, este banchetul, 2 zile de banchet sau 3, atat macar.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai impresia ca toata lumea isi permite sa isi trimita copii la banchete de 3 zile si 3 nopti? Sa stii ca majoritatea se organizeaza la restaunrante si nu aduce nimeni pentru copii de 13 ani sticle de wiskey sau lichior.

Daca tu te duci unde te duci tu si vezi numai ca.cati de copii depravati nu inseamna ca toti trebuie sa fie asa.

Ca sa nu mai zic ca nu pune nimeni, din pozitia de adult, la dispozitia unui minor atat de mic bautura de care zici tu acolo...

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Prietene, pe cuvant de onoare de nu zici ca ai fost inchis in casa toata viata ta, ca nu ai avut in viata ta o prietena si ca nu ai iesit si ai stat doar in casa sa tocesti fiecare pagina din cartile de literatura de specialitate. Bai unde va credeti ma? Daca nu-si permite un parinte sa-si lase copilul in banchet, nu il lasa, nu se anuleaza un banchet, pe la diferite locatii la cca 70-100 km departare de casa pentru 1-2 copii, asta e, nu-si permit nu vin. Nu inseamna ca altii nu-si permit, ca alti parinti din putinul ala, nu-i da copilului sau 250-350 ron sa-si lase pentru 2-3 zile undeva copilul, hai ma sa fim seriosi, nu exista frate, aia de la tara, de la vai de mama lor, aia da, aia nu au dupa ce bea apa, d-apai de banchete, dar ceilalti garantez nu fac la restaurant, extrem de putini fac banchete la restaurant, fac cei de a 12-a, ultimul clopotel la restaurant, asta stiu si eu 100%, am fost la destule astfel de evenimente, dar dupa, tot fac ceva frumos undeva la cabana si etc.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci tu imi spui mie acum ca toate scolile din orase fac bachetul de cl a8a la munte? Esti pe bune?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nu toate, marea majoritate happy. Daca nu la munte, oricum mai departe de acel oras, oriunde in alta parte, n-as sta pentru nimic in lume ma intr-un restaurant chiar si de banchet, pai ce drk nu-i tot una cu stat in clasa laughing acum pe bune suntserios, eu nu-s unde stai tu, si ce ai vazut tu, dar raman uimit de ceea ce ai spus pana acum, rar, dar rar de tot vad banchete la restaurant. Majorate da fratelo da nu banchete de a 8-a/12-a.

| Mytza85 explică (pentru anonim_4396):

Noi la restaurant facem, nu suntem saraci lipiti pamantului, ies pe afara laughing prietena nu am avut sad si mai bine asa decat sa ma creada cineva cocalar ANAlfabet laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mytza85):

NU tie iti spuneam ma laughing)))) ci lui suntserios, care are umor si stie de gluma, stie despre ce am vorbit, si faceam la duma.
Iar de saraci lipiti pamantul, am zis ca nu ii lasa deloc la majorate, logic pentru ca nu au cu ce plati acea noapte, nu ai inteles nimic, insa te-ai bagat repede happy.

| Mytza85 explică (pentru anonim_4396):

A,mi-a fost lene sa citesc tot de asta laughing

| danutzu96 a răspuns:

1. Petrecerile alsta mi se par o tampenie.
2. Cel mai probabil o sa fie cineva ochii pe voi, sa nu consumati alcool.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru userul Gretta, unde sunt, sunt acolo unde vor sa fie, insa spui si mie de cate ori nu ai vazut tu copii de 14-15 ani cu sticla de J&B pusa la gura, sau de scotch big grin
Daca ar fi legislatia la sange, ar fi frumos, dar nu cred asa cevahappy

| Nitroblast a răspuns:

Asa e, dar toata lumea intra in spiritul chefului, apoi acolo un piculet de alcool (acest un piculet variaza de la 0.05L la 1-2L ) ca sa se mai veseleasca nu strica, nu comenteaza nimeni daca il vede cineva pe unu cu sticla de J&B pe care o imparte de la coleg la coleg.
Si asta sa zicem ca e in contextul chefuielii, ce sa mai zic de excursiile (tot sub supravegherea profesorilor) unde baga unii in ei de parca nu ar avea ficat, ca apoi sa de afara si ce au mancat cu 2 saptamani inaintea excursiei. Chiar ma indoiesc in privinta faptului ca sunt profesorii straini...dar ori ii subestimeaza pe copii astia, ori efectiv sunt nepasatori.

| Ingrijoratprost a răspuns:

Tu invata pentru examen fata