| Andrei666111 a întrebat:

Am si eu o întrebare pentru fete: Ce contează in ziua de azi mai mult la un baiat?

24 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nici ele nu stiu ce vor de la noi.

| alexalx1234 a răspuns (pentru mgtow):

Ba cred că tu ști ce vor de la noi.

| Adry05 a răspuns:

Caracteru, și să fie îngrijit

| RAY a răspuns (pentru Adry05):

Iar cu vrajeala asta

| RAY a răspuns:

Citeste foarte atent,nu porcari sa aiba suflet bun sau sa fie ingrijit astea sunt porcari feminine,unele mint de inghetata o supernova, pe naiba sa fie cuminti,buni sunt povesti,trebuie sa fii un vanator,asa ca fizic cum stai? cu frica? cu aspectul fizic? esti un fricos,plangaret, pampalau adio femei,trebuie sa impui respect,sa ai muschi, smecherie,scoala vieti, asta da atractie, atractia e involuntara, baieti nu sunt baieti
Preferințe de selecție la femei [ editați ]
Unii dintre factorii care afectează modul în care femeile își selectează potențialele perechi pentru reproducere includ tonul vocii, forma feței, aspectul muscular și înălțimea. [33] Mai multe studii sugerează că există o legătură între nivelurile hormonilor și selecția partenerilor la oameni. Într-un studiu de măsurare a atracției feminine față de bărbați cu diferite niveluri de masculinitate, s-a stabilit că femeile aveau preferințe generale de masculinitate pentru vocile bărbaților și că preferința pentru masculinitate era mai mare în faza fertilă a ciclului menstrual decât în ​​cea non-fertilă. fază. [33]Există mai multe dovezi din același studiu că, în etapele fertile ale ciclului menstrual, femeile au preferat și alte trăsături masculine, cum ar fi mărimea corpului, forma feței și comportamentul dominant, care sunt indicatori atât ai fertilității, cât și ai sănătății. [33] Acest studiu nu a exclus bărbații cu trăsături feminine de la a fi selectați, totuși, deoarece trăsăturile feminine la bărbați indică o probabilitate mai mare de angajament pe termen lung în relație [33] și poate fi una dintre mai multe strategii de supraviețuire. [34] Cercetările ulterioare susțin, de asemenea, ideea utilizării trăsăturilor fenotipice ca mijloc de evaluare a aptitudinii unui potențial partener pentrureproducerea, precum și evaluarea dacă un partener are o calitate genetică ridicată. [35]

Un alt factor care afectează procesul de selecție este mediul în care persoana locuiește. În termeni biologici, anumite condiții de mediu pot cauza cereri sau nesocotirea anumitor trăsături. Un astfel de exemplu este o preferință pentru bărbații a căror structură facială indică anumite raporturi hormonale, cum ar fi nivelurile de testosteron - cortizol (hormoni sexuali și de stres). Cercetările arată că, de exemplu, în țări cu indice de dezvoltare umană variabil(HDI), femeile au preferințe diferite pentru raporturile hormonale sex-stres, așa cum sunt exprimate în fața bărbatului. O cercetare a Societății Regale a arătat o corelație semnificativă între o măsură a dezvoltării sociale și preferințele pentru indicarea nivelurilor mai scăzute de testosteron, așa cum se manifestă în trăsăturile faciale, și interacțiunea dintre preferințele pentru testosteron și cortizol. [36] S-a ajuns la concluzia că factorii ecologici la nivel social influențează evaluarea trăsăturilor prin combinații de sex - și hormoni de stres. [36]

Un studiu din 2020 a raportat că femeile tind să găsească un bărbat mai atractiv dacă relațiile anterioare ale bărbatului s-au încheiat reciproc și mai puțin atractive dacă bărbatul a fost abandonat. [37]

Preferințe de selecție la bărbați [ editați ]
La fel ca omologii lor de sex feminin, bărbații folosesc, de asemenea, informații vizuale despre un potențial partener, precum și vocea, forma corpului și un sortiment de alți factori în alegerea unui partener. Cercetările arată că bărbații tind să prefere fețele și vocile femeilor feminine spre deosebire de femeile cu trăsături masculine din aceste categorii. [38] Mai mult, bărbații evaluează, de asemenea, culoarea pielii, simetria și starea de sănătate aparentă, ca un mijloc prin care selectează un partener în scopuri reproductive. [38] Bărbații sunt atrași în special de feminitate pe fețele femeilor atunci când nivelul lor de testosteron este cel mai ridicat, iar nivelul de atracție către feminitate poate fluctua pe măsură ce nivelurile hormonilor fluctuează. [39]De asemenea, s-au făcut studii asupra bărbaților pentru a arăta efectele testosteronului exogen și efectele acestuia asupra atracției către feminitate, iar rezultatele au concluzionat că, pe parcursul mai multor studii, bărbații au arătat o preferință scăzută pentru fețele feminine feminine în contextul pe termen lung, când li s-a administrat testosteron, dar această diferență nu a apărut la placebo. [40]

Preferințele comune în ambele sexe [ edita ]
Preferințele de selecție sexuală sunt termeni generali prin care se înțelege procesul de împerechere și reproducere. După cum afirmă un articol, selecția sexuală este în esență un proces care favorizează afișările sexuale pentru atracție, agresivitate, dominanță, dimensiune și forță și capacitatea de a exclude concurenții prin forță, dacă este necesar, sau folosind resurse pentru a câștiga. [41] Atât bărbații, cât și femeile folosesc vocea, fața și alte caracteristici fizice [32] pentru a evalua capacitatea unui potențial partener de a se reproduce, precum și sănătatea acestora. [31] Împreună cu semnale vizuale și chimice, aceste caracteristici cruciale care sunt susceptibile de a spori capacitatea de a produce descendenți, precum și supraviețuirea pe termen lungpotențiali, pot fi evaluați și selecții făcute. [30] [42]

Fenotip [ edita ]
Selecția sexuală a continuat să fie sugerată ca o posibilă explicație a variației geografice a aspectului în cadrul speciei umane; în ipotezele moderne, practicile de căsătorie sunt propuse ca principal determinant al selecției sexuale. John Manning [43] sugerează că acolo unde poliginia este obișnuită, bărbații se confruntă cu o concurență intensă pentru soții și sunt mai predispuși să nu reușească complet în reproducere, iar rezultatul este o selecție puternică a bărbaților pentru trăsături care sunt adaptative pentru reproducerea cu succes. El propune o legătură cu culoarea pielii prin selectarea bărbaților pentru trăsături mediate de testosteron care conferă abilitatea de a concura cu succes pentru femei. El sugerează că testosteronul face sistemul imunitar uman mai puțin competent să reziste agenților patogeni. În această perspectivă, proprietățile antimicrobiene ale melaninei contribuie la atenuarea susceptibilității la boli pe care poliginia o induce prin creșterea testosteronizării. Conform acestui argument, calitățile antiinfecțioase ale melaninei au fost mai importante decât protecția împotriva luminii ultraviolete în evoluția celor mai întunecate tipuri de piele. Manning afirmă că culoarea pielii este mai corelată cu apariția poliginiei - explicabilă prin faptul că are o funcție antimicrobiană - decât gradientul latitudinal în intensitatea radiației ultraviolete și indică lipsa pielii foarte întunecate la latitudinile ecuatoriale ale Lumii Noi și pielea relativ ușoară a poporului Khoisan din Africa. [43] [44]

Cercetările par să contrazică explicația lui Manning despre culoarea pielii. În 1978, NASA a lansat Spectrometrul Total de Cartografiere a Ozonului, care a fost capabil să măsoare radiația ultravioletă care ajunge la suprafața Pământului. Jablonski și Chaplin au luat măsurătorile ultraviolete globale ale spectrometrului și le-au comparat cu datele publicate despre culoarea pielii la populațiile indigene din peste 50 de țări. A existat o corelație inconfundabilă: cu cât lumina ultravioletă este mai slabă, cu atât pielea este mai frumoasă. [45] Rogers și colab.(2004) au efectuat o examinare a variației în secvențele de nucleotide MC1R pentru oameni de diferite strămoși și au comparat secvențele cimpanzeilor și oamenilor din diferite regiuni ale Pământului. Rogers a concluzionat că, în momentul separării evolutive a cimpanzeilor și a oamenilor, strămoșii comuni ai tuturor oamenilor aveau o piele deschisă, acoperită de păr întunecat. În plus, cea mai apropiată rudă existentă, cimpanzeul, are pielea ușoară acoperită de păr gros al corpului. [46] De-a lungul timpului, părul uman a dispărut pentru a permite o mai bună disipare a căldurii prin transpirație [47] și nuanța pielii a devenit mai întunecată pentru a crește bariera de permeabilitate epidermică [48] și pentru a proteja de epuizarea folatului. datorită expunerii crescute la lumina soarelui. [49] Când oamenii au început să migreze departe de tropice, lumina soarelui a fost mai puțin intensă, parțial din cauza îmbrăcămintei pentru a proteja împotriva vremii reci. În aceste condiții a existat mai puțină fotodestrucție a folatului, astfel încât presiunea evolutivă care oprește variantele de gene cu piele mai ușoară de la supraviețuire a fost redusă. În plus, pielea mai deschisă este capabilă să genereze mai multă vitamină D (colecalciferol) decât pielea mai închisă la culoare, deci ar fi reprezentat un beneficiu pentru sănătate în lumina soarelui redusă dacă ar exista surse limitate de vitamina D. [47]Mutațiile genetice care duc la apariția pielii deschise pot avea o presiune selectivă datorită adoptării agriculturii și a așezării în latitudinile nordice. [50]

Antropologul Peter Frost a propus că selecția sexuală a fost responsabilă pentru evoluția trăsăturilor pigmentare ale femeilor din populațiile din Europa de Nord și de Est. El susține că diversitatea culorii părului și a ochilor în populațiile din nord-estul Europei a apărut ca o consecință a unei concurențe intrasexuale feminine intense și este o adaptare pentru succesul reproductiv la femei. [51] [52]

Ipoteza lui Geoffrey Miller [ editați ]

Homo habilis - reconstrucție facială criminalistică
Geoffrey Miller, bazându-se pe unele dintre ideile în mare parte neglijate ale lui Darwin despre comportamentul uman, a emis ipoteza că multe comportamente umane nu sunt legate în mod clar de beneficiile supraviețuirii, cum ar fi umorul, muzica, arta vizuală, unele forme de altruism, creativitatea verbală sau faptul că majoritatea oamenilor au un vocabular mult mai mare decât cel necesar pentru supraviețuire, [53]Miller (2000) a propus că această redundanță aparentă se datorează indivizilor care folosesc vocabular pentru a-și demonstra inteligența și, în consecință, „aptitudinea", potențialilor colegi. Acest lucru a fost testat experimental și se pare că bărbații folosesc mai mult cuvintele cu frecvență mai mică (mai neobișnuită) atunci când se află într-o mentalitate romantică în comparație cu o mentalitate non-romantică, sugerând că vocabularul este probabil folosit ca afișaj sexual ( Rosenberg & Tunney, 2008). Toate aceste calități sunt considerate adaptări de curte care au fost favorizate prin selecția sexuală. [54]

Miller este critic față de teoriile care implică faptul că cultura umană a apărut ca accidente sau subproduse ale evoluției umane. El crede că cultura umană a apărut prin selecția sexuală pentru trăsături creative. În acest punct de vedere, multe artefacte umane ar putea fi considerate supuse selecției sexuale ca parte a fenotipului extins, de exemplu îmbrăcămintea care îmbunătățește trăsăturile selectate sexual. [2] În timpul evoluției umane, în cel puțin două ocazii, dimensiunea creierului hominid a crescut rapid într-o perioadă scurtă de timp urmată de o perioadă de stază. Prima perioadă de expansiune a creierului a avut loc acum 2, 5 milioane de ani, când Homo habilis a început să folosească pentru prima dată unelte de piatră. A doua perioadă a avut loc acum 500.000 de ani, odată cu apariția Homo sapiens arhaic. Miller susține că creșterile rapide ale dimensiunii creierului s-ar fi produs printr-o buclă de feedback pozitiv, rezultând o selecție fugară a pescarilor pentru creierele mai mari. Tor Nørretranders, în The Generous Man, presupune că inteligența, muzicalitatea, abilitățile artistice și sociale și limbajul ar fi putut evolua ca exemplu al principiului handicapului, în mod analog cu coada păunului, exemplul standard al acestui principiu.

Argumente opuse [ editați ]
Rolul selecției sexuale în evoluția umană a fost considerat controversat din momentul publicării cărții lui Darwin despre selecția sexuală (1871). Printre criticii săi vocali s-au numărat unii dintre susținătorii lui Darwin, precum Alfred Wallace, care a susținut că animalele și păsările nu aleg perechi în funcție de frumusețea lor sau de penajele fine și că facultățile artistice la om aparțin naturii lor spirituale și, prin urmare, nu pot fi conectate la selecția naturală, care afectează doar natura animală. [10] Darwin a fost acuzat că se uită la evoluția strămoșilor umani timpurii prin codurile morale ale societății victoriene din secolul al XIX-lea. Joan Roughgarden, citând elemente ale comportamentului sexual la animale și oameni care nu pot fi explicate prin modelul de selecție sexuală, a sugerat că funcția sexului în evoluția umană a fost în primul rând socială. [55]

Joseph Jordania a sugerat în 2011 că, explicând caracteristicile morfologice și comportamentale umane precum cântatul, dansul, pictura corporală, purtarea hainelor, Darwin și susținătorii selecției sexuale neglijează o altă forță evolutivă importantă, intimidarea prădătorilor și a concurenților cu formele ritualizate de afișare a avertizării., care folosește același arsenal de trăsături vizuale, audio, olfactive și comportamentale ca și selecția sexuală. Potrivit lui Jordania, majoritatea acestor afișaje de avertizare au fost atribuite incorect forțelor de selecție sexuală. Jordania a propus un aposematicmodel de evoluție umană, unde majoritatea trăsăturilor morfologice și comportamentale umane care fuseseră considerate de Darwin ca rezultat al selecției sexuale, prin alegerea femeilor, sunt explicate prin afișarea aposematică (intimidantă). [56]
https://en.wikipedia.org/wiki/Evolution_of_human_intelligence

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Te referi asa... la un baiat oarecare? Si unul de pe strada pe care il vad acum pe fereastra? Pai nu se stie ce conteaza cel mai mult la el, probabil sa mearga sa isi faca treaba, unde o avea una, nu are nicio legatura cu fata.

Sau tu te referi la un baiat ca intr-o eventuala relatie cu fata respectiva? thinking Asta este altceva...

| Catrice a răspuns:

Sa fie băiathee hee

| Sofer a răspuns:

Sa vorbească sa le agate, tupeist și sa fie bad boy.

| alexalx1234 a răspuns:

Banii, mașina și luxul oferit de acel băiat, dar fetele niciodată nu vor recunoaște.

| Goddessss a răspuns (pentru alexalx1234):

De parca voi ati avea cine știe ce bogații happy
lol.
zi direct ca nu ti ies combinațiile si nu da vina pe nimeni. pls te faci de cacao

| alexalx1234 a răspuns (pentru Goddessss):

Nu știe nimeni de pe site-ul ăsta cine sunt în viața reală. Am 19 ani și chiar am de gând să muncesc până voi avea acele bogății, dar atunci îmi va mai păsa doar de părinți și de nimeni altcineva.

| RAY a răspuns (pentru alexalx1234):

Si ele fac paralizie faciala la cat rad,logic ca nu vor ceea ce scriu aici,ce vanator ar fi ala de toata mila, femeile vor protectie,asta cauta,sa aiba un fizic musculos,smecherie,scoala vieti,sa stie sa se impuna, sa fie respectat, indiferent, arogant, ce naiba sa vaneze un pamplau, timid, fricos de umbra lui, ar trebui sa facem karate cu toti de mici, sa ne dezvoltam dar noi bagam fast food

| alexalx1234 a răspuns (pentru RAY):

Problema cu spatele pe care o am de la 10 ani nu îmi permite să fac prea mult efort, deci pătrățelele și mușchii ies din discuție în cazul meu.

| RAY a răspuns (pentru alexalx1234):

Ce problema ai? Cu coloana? Esti invlid? TPU este o comunitate de ajutor reciproca

| alexalx1234 a răspuns (pentru RAY):

Am scolioză lombară

| RAY a răspuns (pentru alexalx1234):

Si eu, stiu cum e

| Cosmin86 a răspuns (pentru alexalx1234):

Si nu poti sa faci tractiuni, flotari (normale si la paralele), genuflexiuni sau alte exercitii de genul?

| alexalx1234 a răspuns (pentru Cosmin86):

Doar genoflexiuni, pe restul nu am voie sa le fac

| Cosmin86 a răspuns (pentru alexalx1234):

Genuflexiuni, cu "u", cuvantul "genoflexiuni" nu exista in dictionar.

| Goddessss a răspuns:

Bunătatea sufleteasca

| RAY a răspuns (pentru Goddessss):

Haaaaaaaaaaaaaaa

| Denisaregina a răspuns:

Nu toate fetele sunt materialiste exact asa cum nici toti baieti sunt vagabonti. happy Conteza daca poti avea incredere in el sau nu (asa si invers). Pentru ca din incredere se naste orice, iar fara incredere nici macar o prietenie sincera nu poti avea. Ceea ce conteaza cu adevarat, depinde de fata fiindca fiecare gandeste altfel. Totusi frumusetea interioara valoreaza mai mult decat frumusetea exterioara. Insa odata ce i-ai castigat increderea, ai castigat-o si pe ea, iar o relatie intre voi este posibila. In ziua de azi se gaseste greu o persoana de incredere, multi sunt pe interes, insa chiar de este greu, nu este si imposibil.

| IzaBella10aug a răspuns:

Cel mai mult contează să fie respectuos și să se poarte frumos cu cei din jurul său, dacă sunteți doar prieteni. Însă, atunci când esta vorba despre o relație romantică, trebuie să fie serios, blâbd, bun, protectiv, de încredere, să aibă încredere în tine și, nu în ultimul rând, SĂ TE IUBEASCĂ!