| cossmy a întrebat:

am si eu o mare problema... mi s-a schimbat tare mult vocea si nu mai pot canta. Scot niste sunete de parca rege un magar sau asa ceva, si am cantat super. Am facut parte si dint'o trupa, solist, insa acum nu mai pot.Cant doar chitara(care merge PERFECT) si voce trebuie sa cante altcineva. CE POT SA FAC SA POT CANTA DIN NOU? nu vreau sa am vocea de dinainte, ca la asta stiu ca nu am ce face, dar as vrea sa pot sa cant, atatia baieti canta super si le suna vocea bine, nu ragusit ca un gascancrying

11 răspunsuri:
| anaid a răspuns:

Esti intre`o perioada foarte dificila numita pubertate in care printre altele ti se schimba si vocea.Acum vocea ta e in formare dar nu te speria ca o sa vina vremea in care o sa poti canta din nou.Pana atunci incearca niste vocalize pentru a te ajuta putin si continua sa canti la chitara:p

| CosteaVlad a răspuns:

Din pacate nu cred ca mai poti sa faci nimic ca sa-ti revina inapoi vocea pe care o aveai, insa poti face in asa fel incat sa-ti pui in evidenta vocea pe care o ai acum. Cu un pic de canto si 1 ou crud se rezolva. big grin. Da app. il sti pe Noni, baietzelu ala care-a reprezentat Romania in 2004 la eurovision jr. Ce voce faina avea atunci, si-acum chiar daca i s-a schimbat destul de mult tot are succes, cu alt gen de melodii evident, dar ce mai conteaza. Asa ca daca te straduiesti un pic poti si tuwinking. Bafta! happy

| Яùxsi a răspuns:

E ceva foarte normal. adolescenta e de vina sa stiihee hee trebuia sa ti se schimbe si tie vocea, nu?! asa se intampla la baieti.li se ingroasa vocea. happy

| cossmy explică:

Am 17 ani...stiu ca vocea p care o aveam nu o mai pot recupera, dar am si nevoie de ea, asa cum e sa sune bine...asta e, mai astept si pana la urma poate se rezolva

| chelutzul a răspuns:

Ce varsta ai? este si normal ca odata cu cresterea sa ti se schimbe si vocea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Naspa si eu sunt in aceiasi situatie mi-am pirdut vocea cred in urma schimbari ei daca aveti ceva sfaturi va rog contactati-ma pe id
anghel95anghel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai in primul rand

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci hai sa va sun cum treaba.eu am 13 ani si sunt tenor adica cantaret de opera. fac canto de 7 luni si vocea mia evoluat super.acum mi se schimba si mie vocea si fac tot posibilul sa o pastrez.ca sa fii cantaret trebuie sa ai un ambitus larg adica cate octave poti cuprinde cantat vocal. sfatul meu. ia o pauza vocala de 2, 3 zile, si bea multa apa calda. fa inhalatii si incearca sa nu bei in cele 3 zile decat licjide calde. fara canto nu poti canta. vocea e ca un atlet. cand se apuca vreodata un atlet sa alerge fara sasi incalzeasca corpul.la fel si cantaretul.nu canta niciodata neincalzit si fa ore de canto. oul crud l-am luat si eu si nu are efect.inhalatiile sunt foarte bune. daca nu o sa bei rece si doar cald o sa vezi ca vocea o sasi reia culoarea.credema ca stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Erg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspundeti si voi la ce am scris despre apa calda si pauza vocala sa stiu parerea voastra