| OchisoriAlbastrii a întrebat:

Am si eu o problema la liceu.Din clasa a 9 a, am niste colegi care sunt agresivi si fac misto-uri..Nu pot sa ma cert cu niciunul pentru ca sare toata clasa pe mine,iar astazi la o ora ei tot zic numele meu de familie, iar profesorul ala este mai "prost" si imi pune 2 din cauza lor...Ce pot sa fac in acest caz?

Răspuns Câştigător
| Costea_Mihai_1994 a răspuns:

Nui mai baga in seama, daca parinti lor nu i-au educat, Tu trebuie sa le spui profesorului, nu fi ca ei ca nu vei ajunge departe. Si eu sunt nou la o scoala si m-am obisnuit greu iar daca unu imi facea ceva nu-i puteam face nimic ca sarea toata clasa sa ma bata. sper ca te-am ajutat. Funda da ca vrei

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Inregistreaza-i si spune directorului si parintilor.

| NYK4u a răspuns:

Iei legatura cu directorul scolii si poate el o sa ia masuri.

| Zoella a răspuns:

Vorbeşte cu profesoara sau profesorul diriginte, doar ea/el te poate ajuta. Încă nu e un caz pe care să-l prezinţi directorului.

| dadionetwothree a răspuns:

In primul rand trebuie sa iti pui la punct grijile pe care le ai in mometul de fata. (ca le ai!)
In al doilea rand, taci si inghite cat poti, ca si eu stiu cum e sa ai in clasa doar gasti si bisericute si sa nu poti spune nici psttt.
Acum sa iti spun ce am facut eu, poate te ajuta.
Inca de cand am ajuns in acel liceu, am fost victima rautatilor colegilor deoarece ei se cunosteau intre ei, iar eu eram de la alta scoala, deci nu aveam pe nimeni cunoscut acolo.
Am tacut si am inghiti vreo 3-4 saptamani rautatile lor pana cand m-am ridicat din banca si m-am pus in gura cu o colega care nu isi tinea pliscul. Si au sarit toti ca urangutanii sa ii tina partea. De a naibii, cu zambetul pe buze si razand i-am facut pe toti sa taca, iar la un moment dat jumatate din clasa (spectatorii) au inceput sa rada si sa spuna, bravo tu, ce imi place ca "te certi" razand! Asa m-am imprietenit cu ei. Iar pe urangutani si maimute ii ignor.
Incearca sa ii mai ignori o perioada, dar cand simti ca nu mai poti impune-ti punctul de vedere. Bai una si cu una fac doua, clar? laughing Nu-s leguma voastra. (asta nu inseamna ca trebuie sa incepi sa injuri). Aveti ceva cu mine? Spuneti-mi mie, nu la altii 1000. Si ii lasi sa vorbeasca singuri si tu iti gasesti o ocupatie. Daca vezi ca se mai iau de tine, treci pe langa ei. Mie imi puneau baraj, se puneau toti sa nu pot trece. Am tacut cat am tacut pana m-am impjns o data in ei de s-au dat dracii la o parte. Da-mi mesaj privat si te mai ajut.
In cazul in care incep tantalaii sa te mai ameninte, vorbeste si cu profesorii sau parintii, bafta!