Întrebare recomandată | Marko556 a întrebat:

Salutare, TPU am o problemă... Problema este ca sunt cam tăcut, mereu îmi găsesc greu cuvintele când ma cert cu cineva, iar prietenii(colegi) fac mișto de mine pe tema asta, ce pot face în privința asta? Menționez ca îs clasa a 12-a și mereu sunt luat în ras, pentru ca tac, nu știu sa dau replică crying((((

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| IsabelaIssa a răspuns:

Buna! Ceea ce întâmpini tu se numește frica de părerile celorlați. Învață să nu mai lași persoanele din jurul tău să te afecteze cu nimic, să nu le consideri mai bune decât tine, să nu le aprobi doar pentru a le intra în grații. Accepta-te pe tine așa cum ești. Citește cărți de dezvoltare personală. Tu ai drumul tău în viață, ei sunt doar trecători în viața ta și nu trebuie să lași pe nimeni să te influențeze negativ.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia stia putin, ca te contrazici singur, odata ce spui ca esti tacut...cum poti sa te certi cu cineva?
De ce nu-i ignori?
Ca-i mult mai sanatos, decat sa te balbai sau sa dau replcii care te pun in lumina proasta.

| aimullah123 a răspuns:

Doar cand te certi cu cineva nu iti gasesti cuvintele?
Daca da, atunci poate se intampla asta pentru ca esti emotionat in astfel de situatii. Poate ti-e frica.

| Marko556 explică (pentru aimullah123):

Da sunt foarte emotiv în astfel de situații, și mi-e frica sa nu ma fac mai rău de ras în fata celorlanți

| MPersephone a răspuns:

Un lucru pe care l-am invatat in liceu, e sa nu atrag atentia comentarilor fara sens. Mi-a creat o oarecare traincie. Ideea e ca in liceu sunt toti imaturi, bucura-te ca esti pe ultima suta de metri si scapi. Si la universitate iti garantez ca nu e asa.
Dar pentru a scapa de timiditate in situatii conflictuale, trebuie sa nu iti pese. Cam greu uneori, dar sa vezi cate realizezi cand cineva incearca sa se ia de tine, si tu nici nu reactionezi. Oamenii asteapta reactie, mai bine nu le-o da. Dar daca reactionezi cu nepasare, atunci asta ii va plictisi intr-un moment dat. Sau poti repeta si tu replici in oglinda.

| julliema a răspuns:

Sincer nu ar trebui sa ii bagi in seama daca rad de chestia asta. Incearca ceva carti de dezvoltare personala sau poate chiar un psiholog daca te frustreaza foarte tare lucrul asta. Sunt momente in care este mai bine sa taci, dai dovada de mai multa intelepciune decat sa te certi, sa injuri etc.

| Marko556 explică (pentru julliema):

Problema este ca mereu sunt luat la mișto, și la că-ți suntem în clasă este greu sa ii ignori crying