| DGCosmin a întrebat:

Am si eu o problema, si anume imi fac foarte multe griji pentru viitorul meu (sunt un overthinker inrait de fel). Sunt a11a la filo-intensiv engleza (ador foarte mult engleza, desi incep sa ma indoiesc de mine ca voi reusi sa vorbesc fluent), numai ca nu stiu ce sa fac mai departe pentru ca nu ma atrage mai nimic din niciun domeniu.Inteleg insa si faptul ca pentru a sti daca imi place sau nu un anumit job trebuie sa il si am.Pe de alta parte in vara urmatoare fac 18 ani si vreau neaparat sa iau permisul de conducere mai ales pentru faptul ca ai mei nu au deloc.Dar imi este frica ca nu ma voi putea concentra si nu voi putea fi atent la tot ce implica condusul.Nu vreau sa par superficial, sunt constient ca toti adolescentii au astfel de griji, dar nu mi s-a mai spus de mult timp ceva gen "o sa fie bine, ai incredere".Si aici nu ma refer la parinti, prieteni (ei sunt kinda obligati sa faca astahee hee ), ci la o iubita (sunt timid si nu ma prea pricep la fete).
Apropo daca vreti sa raspundeti cu "la filo nu ai viitor"; "fa ce ti place'; "nu te apuca de scoala de soferi daca iti e frica sa conduci pentru ca sunt destui nepriceputi" sau chestii de genul mai bine ocoliti acest post.
Chiar imi doresc sfaturi/pareri concrete si rationale.
Multumesc! :*

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Cred că ar fi cazul să fii mai optimist, dacă o să continui să te gândești că vei reuși ce îți propui nu rezolvi nimic.

| Eireann a răspuns:

Eu dupa filo engleza am facut medicina ( am facut meditatii la chimie si biologie toata clasa a 12a) asa ca sfatul meu e sa nu te limitezi zicand "sunt la filo, nu pot sa intru la facultatea x". E greu la varsta ta sa decizi ce vrei sa faci cu viata ta dar pastreaza-ti perspectivele deschise. Sunt multe variante asa ca nu trebuie sa te decizi chiar acum
Cat despre condus, mi-a fost greu la inceput, mai ales ca aici (Irlanda de Nord) se conduce pe cealalta parte a strazii. Dar se invata, e nevoie de exercitiu si dupa aceea e usor. Ai nevoie de mai multa incredere in tine.