| robert10 a întrebat:

Salut.Am si eu o problemacrying. Unghiile mari de la piciorul drept si piciorul stang sunt incarnate. Ce pot sa fac? Sa o tratez printr-un tratament naturist sau cum? mai ale ca eu am 14 ani si vreau sa ma joc fotbal sa alerg si nu prea pot asa de bine din cauza acestor unghii incarnate.Va rog sa ma ajutati si pe mine si sa imi spuneti niste tratamente(in afara de operatie chirurgicala).

6 răspunsuri:
| Butsilee a răspuns:

In primul rand trebuie sa scapi de infectie, daca inca o mai ai, cu antibiotic sau cu unguent cu antibiotic, iar in al doilea rand trebuie sa nu iti mai tai colturile de la unghii. Daca acum ai problema aceasta fa tot posibilul sa tai coltul acela putin rotunjit ca sa poata sa creasca fara sa te mai deranjeze, iar in viitor nu mai taia unghia sub nivelul degetului, adica sub nivelul varfului unghiei (sper sa intelegi).

Ca o regula, citita intr-o carte "Mama si copilul": Unghiile de la maini se taie rotunjit, iar cele de la picioare se taie drept.

Tocmai pentru a evita aceasta problema. Sper ca te-am ajutat.

| Butsilee a răspuns:

Am avut exact aceeasi problema ca si tine in urma cu vreo 3 ani. Am fost la chirurg si mi-a scos radacina unghiei, cu anestezie, nu m-a durut de loc. Nu dupa mult timp iar mi-a intrat coltul unchii in carne si din nou am fost la chirurg. Am repetat treaba de vreo 3 ori+ tratament. Dupa a 3 a oara nu mi-a mai intrat coltul in carne. Nu stiu ce sa-ti zic, incearca si tu tot asa. poate reusesti

| Butsilee a răspuns:

Si mama are aceeasi problema de ani de zile, doar ca ea nu-l lasa sa se infecteze, se duce la pedichiura din 2 in 2 saptamani. Are ea o pedichurista priceputa si ii taie unghia si o curata bine-bine

Eu din cate stiam daca a inceput sa-ti creasca unghia in carne atunci nu mai poti stopa acest lucru. Trebuie sa ai grija doar sa nu-l lasi sa-ti creasca prea mult si sa-l tot tai.

Acuma daca ti-e infectat incearca cu ceva unguent cu antibiotic (de exemplu Bactropan) pana iti trece apoi scapa de acel coltisor.

| AdaIoana18 a răspuns:

Ai putea merge la un medic chirurg si eu am avut unghia incarnata si nu am avut de ales. La inceput te doare putin dar apoi nu mai simti nimic pentru ca iti da anestezie locala. Crede-ma asa este cel mai bine. Cu tratamente naturiste am incercat si eu dar nu au avut niciun efect...

| Merisorr a răspuns:

Du-te la medicul de familie big grin.

| robert10 explică:

P. s: eu imi pun la unghii unguen Mibazon.este bun acest unguent? la dreapta este mai avansata incarnarea adica unghia dreapta si sangereaza dar la stanga inca nu sangereaza.inainte sa imi dau cu Mibazon taiam din colturi cam la 1 saptamana dar acum tai la 2-3 saptamani.ma ajuta mibazonul doar ca se incarneaza putin mai greu dar tot se incarneaza.alte metode nu aveti sa imi spuneti? VA ROG!