| Cristian977 a întrebat:

Salut.As avea nevoie de sfatul vostru.Sunt intr-o situație mai delicata pe care nu as putea sa o discut cu nimeni.De mai bine de un an de zile sunt intr-o relație cu o fata.Amândoi provenim din familii bune, înstărite nu ducem lipsa banilor.Eu am 23 de ani iar ea are 18.Ne înțelegem foarte bine, de când suntem împreuna ne petrecem weekendurile mereu la mine sau la ea, uneori chiar și in cursul saptamanii stam împreuna. Ceea ce ma nelinisteste pe mine este trecutul ei.Ea pana la vârsta asta a avut peste 30 de parteneri(știu ca o sa vi se para ceva exagerat și ca o sa spuneți toți ca este o fata ușoară sau o târfă dar in zilele noastre cam asta este target-ul la fete, nu la toate.). Apreciez ca măcar a fost sinceră cu mine.Este o fata deosebit de frumoasa după care întoarce toată lumea capul pe strada care știu sigur ca ma iubește și care spune ca și-ar da viața pentru mine.Îmi face mai tot timpul cadouri, ma suna NON stop, am primit conturile de la toate rețelele de socializare(Snapchat, Facebook, Instagram etc)Mi-a instalat și o aplicație prin care pot sa văd orice face și pe unde umbla. Ea spune ca regreta trecutul ei, înainte nu avea sentimente și ca nu se gândea ca își va găsi vreodată jumătatea, îmi spune ca era mică și nu se gândea ce face.Ma deranjează trecutul va spun sincer și niciodată poate nu o sa fiu împăcat când ies in public cu ea ca poate nu o sa am vreun sogor prin preajma și ca nu o sa rada lumea de mine.De când sunt cu ea m-am distanțat de prietenii mei, nu mai ieșim, nu mai vorbim deoarece ea îmi spunea mereu ca de ce am nevoie de prieteni când ea a renunțat la tot trecutul ei și nu mai iese cu nici o prietena. Prietenii mei poate m-au judecat greșit de ce ies cu o astfel de persoana...dar credeți-mă ca o iubesc și ca i-am înțeles trecutul, a greșit, ii pare rău, s-a schimbat...a fost prostuță. Îmi spune mereu ca vrea sa ne mutam împreuna și ma înnebunește cu ideea sa facem un copil. Vreau sa îmi dați un sfat(știu ca in situația de fata, doar eu sunt cel care ar putea sa decidă), as putea avea un viitor cu o asemenea fata? Credeti ca o persoana ca ea își va vedea de treaba in viitor și sa se schimbe radical sa își întemeieze o familie? Ea spune ca sunt singurul care știe de trecutul ei și de numărul de parteneri pe care l-a avut.O sa fiu judecat de lume? O sa pot uita vreodată trecutul ei? Va mulțumesc

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce relatie e asta in care o urmărești prin aplicații si controlezi tot ce face?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

As putea avea un viitor cu o asemenea fata?
Da.
Credeti ca o persoana ca ea își va vedea de treaba in viitor și sa se schimbe radical sa își întemeieze o familie?
Da.Ea spune ca sunt singurul care știe de trecutul ei și de numărul de parteneri pe care l-a avut.O sa fiu judecat de lume?
Da, dar asta este treaba lumii, să se bage acolo unde nu este treaba ei.
O sa pot uita vreodată trecutul ei?
Nu. Problema este ceea ce faci cu ce nu uiți.
Când nu uiți problema nu este informația în sine ci ceea ce faci cu ea.
A avut 30, ei și? Dacă erau 1000 sau doar unul, care e diferența?
Dar dacă nu ar fi avur nici unul?
Judecata negativă din capul tău, asta este problema.
Faptele sunt fapte, amintirile pe care nu le uiți sunt amintiri, atitudinea față de ele interpretarea poți să o schimbi.
Dacă nu poți, dacă simți că nu vei putea asta niciodată, ceea cee ar fi o prostie din partea ta, caută o virgină.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Hai mai... peste 30 de parteneri? La 18 ani? Si la ce s-au rezumat acesti parteneri, ca asa... vorbe nu inseamna nimic.

Oricum, ai aceste variante:
- ramai impreuna cu ea, vorbesti cu ea si ce o fi o fi, continuati amandoi sa va cunoasteti mai bine si asa puteti sa ramaneti impreuna mereu;
- ramai cu ea si poate o sa va despartiti la un moment dat, se mai intampla... dar poate ca nu (dar asta este varianta in care da), dar nu ai de unde sa stii ce este in viitor, daca voi va intelegeti totul este ok oricum;
- te desparti de ea.

Deci, ce alegi? thinking (incearca prima varianta)

| StefanChriss a răspuns:

Salut! O sa incep prin a spune ca eu sunt genul de persoana careia nu ii pasa de fosti si care nici nu intreaba despre trecut, zic ca trecutul sa ramana in trecut. Cu toate astea, 30 pana la 18 ani! What the ACTUAL F**K?! Daca calculam ca a avut gagic de la 14 ani, inseamna ca a avut vreo 10 pe an, adica a umblat cu un tip pe luna aprox! Nu am auzit asa ceva in viata mea! Deci cum spuneam, consider ca trecutul trebuie sa ramana trecut, dar la 30 de fosti pana la 18 ani fratelloo...trecutul o sa te ajunga din urma inevitabil, chiar daca incerci tu sa il lasi in spate! Deci eu iti zic, am iesit cu multe fete, de multe ori deodata, desi cu putine am si fost impreuna. Si cu toate astea, MEREU se gaseste cate una (cel putin?!) care sa dea de actuala si sa ii povesteasca cat de afemeiat sunt eu si cu cate am umblat si ca sunt neserios si bla bla si asta dupa 1-2 ani deja. Chiar nu cred ca poti scapa de chestia asta, mai ales ca e si recenta treaba cu fostii, sincer sa iti zic. Plus ca are 18, vrea copil la 18 wtf? laughing Frate, eu in primul rand as fi foarte suspicios legat de BTS, ca tot veni vorba de sex, la atatia baieti cine stie ce a si adunat pe parcurs. Nici nu stiu ce sa te sfatuiesc. La urma urmelor, daca esti fericit cu ea, asta conteaza! Dar trebuie sa fii constient ca te inhami la o treaba complicata, ca o sa ricoseze lucruri din trecutul ei inapoi la tine si la relatia voastra si trebuie sa fii pregatit psihic pentru asta. Nu e ok nici ca te-ai indepartat de prieteni, mi se pare prea devreme la varsta asta (23) sa iti iei deja adio de la viata sociala si sa te izolezi complet in viata de cuplu, indiferent de partenera. Ar trebui sa incerci sa mai tii legatura cu ei si sa mai iesi cu ei, ca totusi iesi cu prietenii, cu "baietii" tai, nu cu gagici, ca sa aiba de ce sa fie geloasa. Un sfat de viata de la mine, nu lasa niciodata o femeie sa te izoleze social, e cea mai mare greseala pe care o poti face si avantajul pe care il va folosi ulterior femeia ca sa te tina in relatie. Cat despre copil, eu zic sa o lasati mai usor. Daca relatia rezista vreo doi ani minimum in conditiile astea (+varsta ei ca are doar 18 ce naiba), atunci se poate pune problema de asa ceva, abia. Bafta!

| NarcisIfrim a răspuns:

Te salut!
Atat de multe intrebari pentru ce? De ce iti bati capul? Ce nu stii aia nu te omoara.
Daca vrei o relatie serioasa cu fata asta,zi sa isi schimbe toate parolele de azi la conturi, sa nu mai ai acces deloc.
Deja vei invata prima lectie, increderea.
Apoi ocupati timpul cu activitati, vorbeste cu prieteni, cu ai tai..nu te izolva social din cauza prietenei, oricat de bine ar fi.
Tu nu esti un cobai, sa vada ea cum e o relatie serioasa.Traieste-ti viata frate.Cand va deveni sotia ta,atunci vin unele reguli.
Momentan sunteti intr-o relatie,ok? Trezirea

Si singurul sfat ca o fata sa stea cu tine mereu:FII PREGATIT MEREU SA O PIERZI!
Odata ce esti dispus sa faci asta,ea va ramane cu tine.
Trecutul nu conteaza,conteaza ce faci in relatia asta.
Fii destept,altfel,daca nu asculti ce ti-am scris mai sus,vei revenii peste putin timp cu intrebarea:CE SA FAC DACA O S A DESPARTIT DE MINE.
Iubeste-o dar nu ii arata zilnic asta.O zi buna alta rea. Daca ii oferi siguranta ca vei ramane cu ea mereu, mai ales faza cu copilul, ea se va plicitisi prietene si va pleca.
Asa sunt femeile, azi sunt cu tine maine cu altul.
Ai grija, te pup!

| Cosmin89321 a răspuns:

Man,nu trebuie sa te intereseze trecutu cata vreme nu a venit de la produs la tine. Da daca nu te lasa cu prietenii e nasol, deveniti cuplu toxic, trebuie sa iesi cu prietenii, doara nu esti antisocial

| Daiana19322 a răspuns:

Deci fostii sa ramana in trecut. Dar de ce o urmaresti prin aplicatii? O relatie inseamna incredere, nu control asupra celuilalt. Si de ce sa renunti la prietenii tai? De ce a renuntat ea la prietenele ei? Voi trebuie sa aveti si vieti individuale, nu v-ati contopit subit. Si daca apar fostii, ce? Trebuie sa ne obisnuim cu ideea ca atat femeile, cat si barbatii pot face ce doresc cu corpurile lor. Vrea sa fie cu tine si te iubeste, deci foarte bine. A avut 30 de relatii, e irelevant. Aia e cea mai mica problema din cuplul vostru. Aveti unele mult mai mari care vor duce sigur la despartire daca nu le rezolvati inainte:
1. Nu ai incredere in ea.
2. Incearca sa te indeparteze de alti oameni.
3. Sunteti prea tineri (si o zic eu care am 24 de ani). La 18 ani fata nu stie pe ce planeta e, dar sa mai faca si un copil. Pana la 21 de ani nici nu se finalizeaza dezvoltarea personalitatii. Dati timpului timp, ok?
4. Nu faceti un copil in situatia in care este evident ca nu sunteti pregatiti. Un copil inseamna o responsabilitate enorma.

Bafta