| kyoumaa001 a întrebat:

Salut, as dori sa imi fac o relatie dar nu reusesc/nu stiu cum (am 19 ani).
Mentionez ca am anxietate sociala si nu am prieteni.
Ce as putea sa fac?
Ce parere aveti despre site-urile de dating? Daca parerea este pozitiva care ar fi acele site-uri?

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| KawaiiPanda22 a răspuns:

Daca nu reusesti sa iti faci prieteni e destul de greu sa iti faci o relatie. Daca ti-e greu in realitate poti incerca sa vorbesti cu persoane pe mess/insta, dar eu cel putin cred ca e bine sa nu lasi ca prieteniile de genul sa ramana virtuale. Iar daca iti faci putin curaj poti incerca sa te apropii de persoanele care iti par mai accesibile si dupa iti va fi mai usor sa te deschizi si cu alte persoane. Daca ai un crush si faceti contact vizual des si crezi ca te observa poti incerca sa te imprietenesti cu persoana respectiva. Nu e nevoie sa te grabesti, incepe cu ce e mai usor si potrivit pentru tine.

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Anxietatea socială este o boala si se trateaza.

| DorelExpertu a răspuns:

Nici site-urile de dating nu te vindeca de anxietate.
Deci, pas.

Ai nevoie de un psiholog intai.