| Tromesy a întrebat:

Salut, as dori sa ma transfer la un alt liceu, in ce perioada se poate face si notele din liceul anterior se vor trece la cel nou? Dar la profesionala? Am auzit ca acolo va trebui sa incepi de la clasa a 9a e adevărat?(sunt clasa a 10a)

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Transferul la alt liceu se poate realiza numai la inceput de an scolar, cu 1-2 saptamani inainte sa inceapa noul an scolar si numai daca intrunesti conditiile de eligibilitate cerute de Ministerul educatiei si invatamantului.

Conditiile de eligibilitate sunt:
- sa sustii examenele de diferenta, la materiile profilului la care te transferi cu note de trecere.
- sa nu ai note scazute la purtare
- sa nu ai corijente sau medii neincheiate
- sa ai media generala egala sau mai mare ca a ultimului elev, la acea clasa unde doresti sa te transferi.
- mai exista si o ultima conditie, ca sa existe loc in clasa respectiva.