| unknownword a întrebat:

as vrea sa fac Cambridge si nu stiu cum e, imi poate spune cineva cat de greu e?

2 răspunsuri:
| RoseNightmare a răspuns:

Lucrarile scrise sunt corectate de o echipa de examinatori calificati si proba orala este evaluata de examinatorii orali.

=> iti dai seama ca este putin greu:]
daca mergi la British Council [ iti recomand] este pe nivele:]
cu cat inaintezi mai mult cu atat testele sunt mai grele:)

De ce sa dai examen la British Council: Iti oferim posibilitatea de a obtine un certificat de limba engleza, o calificare de specialitate sau o diploma universitara recunoscute pe plan international, care iti vor creste sansele de a-ti continua educatia in Romania sau in strainatate si iti vor ameliora perspectivele profesionale.
Suntem singurul centru din Romania care organizeaza testul IELTS.
Iti oferim servicii de examinare de foarte buna calitate, care iti vor permite sa dai cu adevarat masura cunostintelor tale.
Colaboram cu examinatori calificati, care au fost instruiti si acreditati de Universitatea Cambridge.
British Council te ajuta sa dai orice examen britanic in Romania, intr-unul din cele 4 centre ale noastre: Bucuresti, Cluj-Napoca, Iasi sau Timisoara.
Te ajutam sa te pregatesti pentru orice examen

mai multe inf gasesti pe situ :www.britishcouncil.org

| MariaSimo a răspuns:

Exista mai multe tipuri de certificate Cambridge. Du-te si testeaza-te la un centru de limbi straine sau la British Council daca esti din Bucuresti, Iasi sau Cluj.
Daca esti din Timisoara iti zic eu unde te poti testa.

Examenele Cambridge sunt serioase dar nu sunt neaparat grele. Depinde de nivelul tau de limba. Evident, dificultatea creste in functie de nivel adica de la KET, PET la FCE, CAE si CPE, CPE fiind cel mai avansat.