| raytssj12 a întrebat:

Salut, astazi nu am fost la ora de geografie (am chiulit deoarece ma asculta) si mi-a pus nota 4 fara sa fiu la ora. Are voie sa faca asa ceva? Daca nu sunt la ora sa imi puna nota? Ma gandeam sa ii zic sa o stearga de la directoare si sa ma asculte data viitoare. Dar in primul rand, credeti ca are voie sa imi puna nota daca nu sunt la ora?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ar fi corect daca te-a trecut absent. Oricum, nu vei scapa de ascultat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu ți a pus și absența îți poate pune nota

| raytssj12 explică (pentru suntserios):

Pai cum sa nu mi puna absenta. daca nu sunt la ora? (si din ce stiu nu mi-a pus absenta)

| Hyperion7 a răspuns:

Posibil sa te fi amenințat, atât pe tine cat și pe restul, că cei care vor chiuli, vor lua nota 4 "din oficiu "
Și din moment ce ai luat nota,automat ai fost prezent (chiar daca nu ai fost ),așa că nu știu dacă directoarea îți poate face ceva,mai ales daca ii da dreptate profei. Daca ai noroc și ține directoarea cu tine,posibil sa poți face ceva(Depinde ce relație ai și tu cu directoarea,daca va înțelegeți,posibil sa-ti fie mai ușor).
De șters, nu-ți poate fi ștearsă nota, dar din cate știu, dar îți poate fi anulata.
No, eu sper sa te ajute!

| raytssj12 explică (pentru Hyperion7):

Salut.nu ne a zis nimic dacat chiulim ca ne da 4 sau ceva de genu. a zis doar ca o sa ne asculte. Si din ce stiu eu din lege si asa n-are cum sa imi puna nota daca eu nu sunt la ora, corect?

| Hyperion7 a răspuns (pentru raytssj12):

Teoretic,ai dreptate.Practic,depinde cat ii pasa directoarei

| SuperCoolDude a răspuns:

Cand eram in liceu am patit ceva similar.

Stateam in banca si nu faceam nimic, doar stateam cu capul pe banca. Un coleg i-a zis in gluma profei sa imi dea nota 2 si aia chiar mi-a dat. Si s-a si amuzat, mda. Si nu am facut absolut nimic, doar stateam. Wtf!?

Si am mai patit odata, cu o alta profa. Eram in pauza si urcam scarile. M-a auzit vorbind urat (injurasem ceva) si mi-a zis ca imi da nota 4 daca ma prinde la ora, iar eu am mers la ora si ce crezi? Chiar mi-a dat nota 4. bagamias p*** in m**** ei,?

Aparent, nu trebuie sa faci ceva greșit ( IN CLASA ) pentru a primi nota.
Poti sa stai degeaba si sa primesti nota sau sa zici ceva nepotrivit in pauza si aia e.

Nici dirigu nu s-a bagat pentru mine. Am facut scandal si stiau toti ca am dreptate, dar e o chestie de autoritate aici, la mijloc. E vorba despre egoul lor pana la urma.

N-ai csf. Poate iti anuleaza directoarea, daca ii spui sincer toata faza. Dar ma indoiesc

| jorgedoliu465 a răspuns:

N are voie sa faca asa ceva. In primul rand nu are voie sa nu-ti puna absent, iar nota +absenta nu exista