| nutuxcristian a întrebat:

Au trecut 5 luni de cand m-am certat cu cel mai bun prieten al meu. Nu e faza ca vreau sa ma impac cu el, dar ma intalnesc mereu cu el pe strada cand sunt cu altcineva(apropo, el vrea sa ne impacam), si ma enerveaza ca 'rascoleste amintirile' si nu mai vreau sa imi aduc aminte de tot ce tine de asta. Eram foarte buni amici, ieseam cu fetele pe afara, faceam dracii laughing). Stiti voi... Nu vreau sa mai am nici o legatura cu el si ma streseaza.
Dau funda celei mai relevante propuneri.

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Ii spui clar ca nu mai vrei sa ai nicio treaba cu el si te arati indiferent la scuzele lui. In plus, de fiecare data cand iti amintesti de momentele bune, aduci in fata lor raul pe care ti l-a facut si vei vedea ca iti va disparea tot cheful de a te mai impaca si cu timpul vei uita pur si simplu.

6 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Ca un minim, il saluti politicos. Nu serveste la nimic sa fim nesimtiti.
In locul tau eu m-as mai gandi odata. Poate merita sa va reinnodati prietenia. Chiar asa de rau este ceea ce a facut? Mai lasa si tu un pic din orgoliu daca el a lasat. Este greu sa iti faci un prieten bun. Poate ar fi mai bine sa il "recuperezi".

| nutuxcristian explică (pentru SkyPilot):

Eu, sub nici o forma, nu il voi mai saluta vreodata, in nici un caz! Eu vreau doar cateva 'sfaturi' care sa ma ajute sa il sterg din memorie.

| SkyPilot a răspuns:

Daca va vedeti va salutati. Really, asta e o chestie de bun simt elementar. Nu te supara ca ti-o spun asa direct, ai pus intrebarea asta pentru ca iti pasa in continuare de el. Chiar cred ca ar fi bine sa va impacati. Esti tanar, nu ai avut ocazia sa afli ce valoare are un prieten bun.
OK, hai sa raspund la ce vrei tu. Singura posibilitate de a scapa de genul asta de sentimente este sa lasi timpul sa le "lucreze" si sa le atenueze. Te ajuta sa nu te mai gandesti la el, sa il eviti, sa nu mai vorbiti, sa faci sa dispara tot ce ai de la el. Iesi cu alti prieteni sau cu rudele tale. Te distrezi cat de mult. Iti tii mintea ocupata cu pasiunile si preocuparile tale.

| nutuxcristian explică (pentru SkyPilot):

Salut! Da, asta fac; ies cu alti amici, dar problema e ca mereu, deci absolut mereu dau de el!

| Rainmaker a răspuns:

Salut k3njy!
Ce Dumnezeu frate! De la cel mai bun prieten, ti-a devenit dusman de moarte? Tu chiar nu crezi in a doua sansa? Gandeste-te la clipele frumoase petrecute impreuna si restabileste prietenia.Nu-i recomandabil sa fi razbunator. Daca in viitor ai sa devi "sef", ti-ai da afara angajatii la prima abatere? Nimeni nu-i perfect frate.Cu totii gresim caci suntem oameni. daca n-am gresi, am fi ingeri.

| BeatriceDoll a răspuns:

Buna...Vrei un sfat: impacate cu el, nu observi el saracul incearca sa te bage in seama!happy