| Marius1902 a întrebat:

Azi doresc sa aduc in discutie, dupa parerea mea, cea mai mare problema a vietii de adolescent : ACNEEA. Pe internet deja exista nenumarate forumuri in care toata lumea se plange ca nu mai poate scapa de aceasta problema.Intr-adevar,majoritatea sunt adolescenti, dar exista si exceptii in care persoane de 25-30 de ani inca sufera de aceasta afectiune.O mare parte dintre cei afectati consulta medicul dermatolog crezand ca problema se va rezolva in scurt timp. Dupa care vad cum incep sa treaca luni si chiar ani de zile in care ei continua sa schimbe diverse creme si tratamente pentru combatarea acneei, observand ca multe dintre ele nu functioneaza.Problema este cunoscuta de zeci de ani si exista sute de creme care o "trateaza". Spun asta pentru ca si in anumite cazuri cand o persoana scapa de acnee in timp ce utilizeaza o anumita crema,dupa alte cateva zeci de incercari esuate, poate ca nici macar nu a fost datorita acelei creme, ci pur si simplu a venit momentul in care corpul revine la normal.Revenind la ce spuneam mai sus, problema este bine cunoscuta cat si investigata, iar intrebarea mea este urmatoarea.La ce nivel urias a avansat tehnologia,precum si medicina, chiar nu s-a gasit vreo crema/pastila/alt tip de tratament care sa regleze acei hormoni care sunt putin cam razna in perioada adolescentina? Sincer, mi-e greu sa cred.Sunt constient ca acneea va disparea odata cu varsta, la mine e deja prezenta de vreo 4 ani jumate, inca de la varsta de 12 ani,dar acest lucru nu schimba cu nimic faptul ca aceasta problema iti distruge in mare parte cea mai frumoasa perioada a vietii in care ar trebui sa te distrezi, sa n-ai nicio problema, dar de fapt tu esti stresat si complexat de felul in care arata fata/spatele tau.De aici rezulta si anxietatea,izolarea sociala, pierderea increderii in sine, etc.Eu unul,in aceasta lunga perioada,am inceput sa ma obisnuiesc cu cosurile in viata de zi cu zi, plus ca uneori mai primesc si niste "bonusuri" cand am fata total curata si nu am aproape niciun cos, asta datorita faptului ca nu am o forma atat de grava de acnee. Situatiile mai neplacute sunt in vacanta/evenimente in care iti doresti nespus de mult sa ai fata curata ca sa mai faci si tu o poza, sa te simti in largul tau happy Partea rea e ca pielea noastra nu stie cand avem nevoie neaparat de o perioada mai buna.Peste 11 zile sora mea are nunta,stiam de mult de acest lucru si am zis ca o sa-mi dau toata silinta ca in acea zi sa arat cat mai bine (sunt cavaler de onoare big grin ),doar ca pana mai azi am avut o perioada destul de ok,fara prea multe probleme,iar cand am o perioada precum asta, ulterior vine o perioada rea in care am fata aproape plina si parca deja vad rudele care sunt total dezinformate de aceasta boala cum incep cu intrebarile clasice "Ce-s cu bubele alea pe fata? uitandu-se dubios la mine ". Chestia asta cu perioada de recidivare s-a intamplat azi, poate ca si de aceea am simtit nevoia sa scriu chiar acum despre aceasta problema.Nu stiu daca voi reusi sa scap de aceasta explozie pana la data cea mare, dar macar vreau sa mai vad niste pareri din partea voastra, din partea celor care au trecut sau inca trec prin aceasta nefericita perioada a adolescentei.Imi cer scuze de mesajul extrem de lung, dar ma bucur daca ati ajuns sa cititi pana aici!
P.S: Nu doresc sa imi spuneti creme sau tratamente pentru tratarea cosurilor, eu oricum o sa urmez exclusiv indicatiile medicului. Spuneti-va doar parerea despre aceasta problema.

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Ma bucur ca esti constient ca aici nu e vorba doar de "cremute" ci de probleme hormonale adolescentine care sunt normale dar care se rezolva foarte greu.
Stiu exact ce simti, am avut acnee severa o buna parte din viata. Am incercat dupa ureche toate cremele de care am auzit. La dermatolog nu m-am dus niciodata pentru ca parintii mei imi tot spuneau ca o sa treaca de la sine. La 18 ani mi-a trecut, cand s-a incheiat pubertatea. Depinde de persoana, perioada poate varia de la unii la altii.
Cel mai important sfat pe care pot sa ti-l mai dau, daca nu e prea tarziu, sub nicio forma sa nu iti spargi cosurile, iti vor ramane semne cel mai probabil care se pot rezolva numai cu tratamente scumpe, dureroase si longevive gen laser sau peeling.
Am citit ca unii au reusit sa scape de acnee devenind vegani ceea ce ar fi o solutie pentru ca alimentele de origine animala au hormoni.

Tu fiind baiat nu prea cred ca poti ascunde acneea cu fond de ten si corector pentru ca s-ar vedea, dar poti incerca. Altceva nu prea ai ce sa faci, gandeste-te doar ca exista foarte multi adolescenti exact ca tine care se simt exact ca tine si macar incearca sa tii capul sus, sa ai mai multa incredere in tine ca pana la urma atitudinea e cea care conteaza.

| Marius1902 explică (pentru Bondarel99):

Da, înțeleg ce zici în legătură cu cicatricile. Din păcate, eu mi le cam sparg. Nu am rămas niciodată cu un semn mai mult de câteva zile și poate ca din cauza asta, am continuat sa le nimicesc. Chestia e ca am încercat sa aplic crema și pe cele care erau "coapte", fără sa le sparg, doar ca crema mea obișnuită parca nu are niciun efect când nu ia contact cu interiorul coșului ca să poată sa l usuce. Iar în ceea ce privește alimentatia, am renunțat la multe lucruri, dar schimbările sunt infime. O sa încerc sa continui lupta! Sper totuși sa nu mai tina mult. Mersi de răspunswinking

| Bondarel99 a răspuns (pentru Marius1902):

Inseamna ca esti norocos daca nu ramai cu semne dupa aceasta nenorocita acnee. Ce mai ai de facut e sa astepti. Cam pe la 18-19 ani ar trebui sa dispara.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dietă.

| LadyKanae a răspuns:

Acneea nu are un "leac" standard inca deoarece avand la baza o disfunctie hormonala (in cele mai multe cazuri secretia excesiva de testosteron este de vina, atat la baieti, cat si la fete), iar cum fiecare dintre noi are un organism diferit din punct de vedere structural si genetic, nu raspunde toata lumea in acelasi fel la tratament.
O sa ma dau pe mine ca exemplu: acneea la mine a fost o problema tot de la varsta de 12 ani si s-a inrautatit pe la 15 ani, chiar cand incepeam liceul. Si pentru mine a fost foarte frustrant sa merg zi de zi la scoala cu toate bubele alea pe fata, aveam impresia ca toata lumea se uita ciudat la mine cand, de fapt, era doar in imaginatia mea. Din pacate, tot mai multa lume sufera de asta. Eu la un moment dat mi-am luat inima in dinti si m-am dus la dermatolog: la inceput mi-a prescris creme care functionau o perioada, dar dupa incetau, asa ca mai tarziu mi-a spus sa fac niste analize de sange, iar in urma lor mi-a prescris 6 luni de Roaccutane - tratamentul asta se ia doar in ultima instanta, cand acneea e chiar severa, deoarece are unele "riscuri" ca sa ii spun asa. Multi zic ca poate provoca depresie, insa, eu nu am patit nimic.
In prezent am 20 de ani si uite ce e oarecum culmea: am trecut in anul 2 la medicina si fata mea inca nu e "curata". Mai imi apar cosuri, mai ales cat am fost in sesiune. Obrajii mei sunt iar cam plini. Bine, nu mai e asa severa ca in adolescenta, insa, nu la toata lumea e valabila afirmatia cu "la 18-19 ani scapi de acnee". Chiar si acum ma duc din cand in cand la dermatolog.
Sfatul meu este sa consulti un medic, insa, in acelasi timp incearca sa nu te mai simti complexat: lumea judeca fara sa cunoasca situatia prin care treci. Stresul inrautateste acneea.