| anonim5642010108 a întrebat:

Salut! Ce pot face dacă am o mamă abuziva? Abuzivă la modul că nu mă lasă să dorm în pat,ci mă trimite în baie la propriu,se ceartă cu prietenii mei și parintii acestora,care culmea, sunt mai mici decat mine(prietenii)din motive banale,precum ca m-au intrebat daca ies afara si eu am insistat mamei mele să ieșim afară(nu mă lasă să ies singură afară)mă abuzează atat fizic cât și psihic. Nu trece o zi fără să mă facă în toate felurile: nenorocită, handicapată etc. din motive mici, exemplu: a căzut o foaie de pe raft sau a rămas puțină mizerie într-un colț deoarece, numai eu sunt cea care face curat, din cand în cand ea mai face și mâncare, dar nu în fiecare zi sau în weekend pentru toata saptamana.Pentru ea conteaza curățenia, ceva ce fac numai eu și învățatul, nu se mulțumește nici cu 9.73 media anuala, dau tot ce pot, dar tot ce zice este, da'tu nu puteai sa iei 10 media anuala ca "x,,?
Singurele rude care locuiesc foarte aproape, dar chiar foarte aproape (blocul de lângă)sunt bunica și mătușa mea, care și așa mă trimit acasa ca au doar 2 paturi dintre care eu nu pot dormi in niciunul pe motiv ca sunt prea înaltă. Tatăl meu s-a mutat cu o femeie(parintii mei sunt divorțați)nici nu știu unde si m-as simti prost daca m-as duce la ei deoarece nu m-am atașat emoțional de niciunul.
Din cauza maică-mii încep să dezvolt probleme mintale ori o fi genetic de la tatăl meu,ori o fi pubertatea.
Am vorbit cu o prietenă care a zis ca mă primește deoarece știe cum e maică-mea, dar sta foarte departe și nici n-am cum să ajung la ea(maică-mea odata a urlat la prietena mea la telefon zicand ca de ce ma suna).
Maica-mea crede ca îmi ofera o educatie perfecta, dar nici sa gestioneze bine situațiile nu știe.
Odată, la 9-10 ani mi-a spart capul pentru ca a gasit făină împroștiată pe masă, de parcă sunt singurul copil care a facut asta vreodata. Știu că este în regulă sa fac curatenie in locul in care am facut mizerie, dar ea face de cel putin 3 ori pe an curățenie, în rest școala nu a devenit acum o prioritate pentru mine, acum curățenia și satisfacerea maică-mii sunt pe primul plan. Daca nu fac curatentie cum vrea ea incepe sa ma înjure sau să mă bată.Am avut cateva tentative de suicid pentru ca pur și simplu nu mai pot, daca aveam probleme ca alti adolescenti precum:nu ma lasa sa am iubit, nu ma lasa afară pana tarziu sau nu mi-a luat iPhone mai ziceam. Știu că trebuie privit din ambele puncte de vedere si din al meu si din al ei, dar ea este problema, ci nu eu, nu fac nimic rau, incerc doar sa imi traiesc viata in armonie, sa am prieteni, sa ma focusez pe scoala sau sa mai petrec timp liber vorbind cu prietenii mei de pe social media.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Suna la Telefonul copilului si vei primi ajutorul necesar.
Telefonul este GRATIS: 116 111

https://www.tpu.ro/......116111-ro/

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!