| gucc1gang2k17 a întrebat:

Cine imi poate recomanda cateva metode de a invata limba engleza, cand cineva vorbeste inteleg aproape tot. Dar daca vreau sa vorbesc imi este foarte greu. Vreau sa stiu cum ati invatat voi sa vorbiti.
MERSI

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Vorbește singură prin casă. caută pe net teme de discurs sau întrebări epntru q and a și răspunde la ele. stai și cu dicționaru online lângă să cauți cuvinte.
și poți încerca și să contactezi nativi pe Facebook sau alte rețele și să te împrietenești cu ei

2 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Cauta pe unu cu care sa vorbesti prin mesaje.

| Clarity a răspuns:

Sunt câteva clase pe YouTube unde poți găsi pentru limba engleză.
Poți sa cumperi o carte romană-engleză.
Și eu am fost la fel cu tine, mi se încurca limba in gura și capul meu era blank.

Am început sa îmi dau drumul când am început sa vorbesc cu alti in engleză, și crede-ma a fost coșmar fiindcă am mers direct in facultate in străinătate și eu eram blank tot timpul.

Mi-am dat drumul foarte repede fiindcă deja știam, înțelegeam dar ma pierdeam ușor in gânduri.

Ce ai mai putea face ii sa dai jos niște aplicații unde înveți cuvinte in engleza in fiecare zii.

Ar fii și foarte bine dacă ai găsi pe cineva cu care sa vorbești in engleza, țin minte când prieteni mei îmi ziceau cuvinte in romană sa traduc in engleza.

Sper sa te ajute.