| pisicuta123456789 a întrebat:

Buna,tuturor! Vreau si eu cateva metode de a invata cuvinte in engleza. Vreau s-o ajut pe verisoara mea sa invete mai multe lucruri la engleza, dar la cuvinte nu stiu de ce dar ii este cam greu. Primul raspuns ( sau cel mai bun) primete funda. Multumesc!

3 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Vezi site-ul duolingo, e numai bun pentru incepatori, expresii si altele ar putea invata si din filme, jocuri.
Mai este si google translate cand nu stie cum se pronunta un cuvant sau vrea sa traduca un cuvant (la fraze/propozitii nu traduce prea bine).

| Moryami a răspuns:

Buna!
Incearca sa asociezi anumite lucruri din limba romana cu acel cuvant. Asa am reusit eu sa invat cuvintele in limba engleza.
Metoda asta s-ar putea sa mearga sau nu. Limba engleza este o materie la care nu prea ai ce sa inveti; daca o prinzi, o prinzi, daca nu, nu. E mai greu de invatat.
Dar sper sa iti fie de folos.
(in caz ca nu te-ai prins in ce consta ''asocierea cuvintelor'':
De exemplu avem cuvantul ''fantasy'' (fantezie). Poti asocia cu acest cuvant ''fân'' si ''aşi'', ma rog, nu prea are sens dar ai prins ideea. Poate parea greu la inceput, dar cu timpul te obisnuiesti.
Bafta verisoarei tale! happy

| pisicuta123456789 explică (pentru Moryami):

Multumim! i greu la cuvintele mai grele.