| ღღღ a întrebat:

Cine m-ar putea ajuta cu niste informatii despre inrolare sau chiar despre armata in Coreea de Sud ( e obligatorie, de la ce varsta...)
rog dau funda.^_^

2 răspunsuri:
| edit28 a răspuns:

Ce face televizoru' asta din oameni. Mai intai te uiti la un serial coreean, apoi la 2, apoi vrei sa te inrolezi in armata lor si sa lupti pentru ei.

| Diurpaneus a răspuns:

Pot sa-ti raspund ca in Romania inrolarea se face pe baza de voluntariat dupa ce ai implinit 18 ani si ai minimum 10 clase. Pentru aceasta te adresezi la centrul Militar Judetean sau de Sector de pe raza de responsabilitate pe care locuiesti. Acolo ai sa primesti informatii complete. Oricum ca sa ajungi soldat trebuie sa treci probele medicala, psihologica si sportiva. In corea de sud lucrurile stau in felul urmator:
1. 20-30 de ani ca vârstă pentru serviciul militar obligatoriu si minimum gimnaziu cu obligație de serviciu de 21 luni (Armata normala), 23 de luni (Marina), 24 luni (Fortele aeriene);
2.18-26 ani pentru serviciu militar voluntar;
3. femeile sunt admise în serviciul militar din 1950, admise la 7 ramuri de servicii, inclusiv de infanterie, dar excluse din artilerie, armament greu, lupta corp la corp; Persoanele HIV-pozitive sunt scutit de serviciul militar (2010)